• انتشار: ۳۱ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۷:۲۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 11157
پرینت
دیده بان شفافیت افغانستان:

سه قوه حکومت در مبارزه با فساد اداری ناکام اند

دیده بان شفافیت افغانستان تطبیق قانون در کشور را یک معضل جدی می داند و می گوید که مجریان قانون و مراجع تطبیق کنندۀ قانون نیز در تطبیق قانون مشکل دارند.

 

سید اکرام افضلی رییس اجرایی دیده بان شفافیت افغانستان، امروز پنجشنبه در نشستی خبرى گفت که قوانین زیادی ساخته شده است اما در قسمت تطبیق آن توجه صورت نگرفته است.

آقای افضلی افزود، بیش از یکسال، از تصویب قانون حق دسترسی به اطلاعات می­گذرد؛ اما در قسمت عملی شدن آن گام های موثری برداشته نشده است.

در این نشست دیدبان شفافیت افغانستان، از اقدام گروه پارلمانی مبارزه علیه فساد اداری (کاکس) در راستاى معرفی طرح قانون حمایت از اطلاع دهندگان فساد اداری و سایر جرایم و تخلفات به شوراى ملى، استقبال کرد.

افضلی از کاکس پارلمانی مبارزه علیه فساد اداری، به خاطر فراهم ساختن فرصت بحث روی طرح این قانون قدردانى کرده گفت که شامل ساختن نظریات و پیشنهادات جامعه مدنی، در این طرح برای تقویت و غنامندی هرچه بیشتر آن، قبل از تصویب از سوی شورا، گام مثبت مى باشد.

این قانون، کارمندان دولتی و بخش خصوصی و شهروندان افغان را قادر خواهد ساخت تا از جرایم فساد اداری، حیف و میل دارایی های عامه، تخلفات و سوء مدیریت در حکومت و بخش خصوصی را بدون اینکه مجازات شوند، اطلاع بدهند.

به گفته افضلى، قانون حمایت از اطلاع دهندگان فساد اداری، یک گام مهم در راستای مبارزه با فساد اداری می باشد و این قانون، اطلاع دهی از موارد تخلفات را تسهیل نموده و حسابدهی را از طریق تشویق اطلاع دهی، نظر به اینکه اطلاع دهندگان در مقابل هرگونه انتقام یا اقدامات تلافی جویانه که به نحوی آنها را متاثر بسازد، از حمایت قانونی برخوردار باشند، افزایش می دهد.

حمیرا ایوبی عضو ولسى جرگه و  رییس گروه پارلمانى مبارزه علیه فساد اداری (کاکس)، دراین نشست خبرى گفت که طرح “قانون حمایت از اطلاع دهندگان جرایم فساد اداری و سایر جرایم و تخلفات، غرض تصویب در٩ فصل و ٣۶ ماده به شوراى ملى معرفى شده است.

وى علاوه کردکه این قانون، بر اتباع افغانستان حق می دهد که از موارد مختلف جرایم، تخلفات و فساد اداری به مراجع اطلاع دهنده که در قانون مشخص شده است، اطلاع بدهند.

وی با ابراز اینکه “قانون حمایت از اطلاع دهندگان جرایم فساد اداری و سایر جرایم و تخلفات”، به منافع عامه است نه به ضرر آنان، گفت که به همین دلیل، ممکن از سوی پارلمان نیز تصویب شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *