• انتشار: ۲۱ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۲:۵۱
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 12179
پرینت

سه قاچاقبر بین المللی بعد از ماه ها تعقیب دستگیر شدند

معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله می گوید که سه قاچاقبر بزرگ بین المللی بعد از ده سال تعقیب و گریز دستگیر شدند.

بازمحمد احمدی معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله، دیروز در یک نشست خبری گفت که این قاچاق‌بران در لیست قاچاقبران بین المللی بودند.

آقای احمدی علاوه کرد که این افراد طی ده سال اخیر، هر ماه بین ۵ تا ۱۰ تن مواد مخدر قاچاق می کردند. به گفته او، این قاچاقبران در تمویل گروه‌های هراس‌افگن در کشور نیز نقش داشته‌اند.

این افراد، حاجی جمعه‌خان، حاجی غلام‌حسن و میرولی نام دارند.

آقای احمدی می‌گوید: حاجی جمعه‌خان باشنده‌ی اصلی روستای مرکی‌خیل ولسوالی شیرزاد ولایت ننگرهار است. او یکی از قاچاق‌بران بزرگ و یک از تمویل‌کنندگان تروریسم بین‌المللی است که از ده سال به این طرف تحت پیگرد و تعقیب ارگان‌های کشفی و امنیتی اداره پولیس مبارزه با مواد مخدر افغانستان بود.

معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله همچنین افزود که در نتیجه سه عملیات از ولسوالی‌های مختلف ولایت ننگرهار ۱۱٫۶۸ تن مواد مخدر مختلف‌النوع و شش لابراتوار پروسس مواد مخدر مربوط به حاجی جمعه‌خان تخریب شده است.

به گفته او، در این عملیات‌ها سی تن از جنگجویان حاجی جمعه‌خان نیز کشته شده‌اند.

فرد دومی حاجی غلام‌سخی، باشنده اصلی ولسوالی بکوای ولایت فراه است که او نیز در فهرست قاچاق‌چیان بزرگ بین‌المللی قرار دارد.

به گفته جنرال بازمحمد احمدی این قاچاق‌بر بزرگ مواد مخدر در منطقه صفری میان مرز ایران و افغانستان بازداشت شده‌ است. آقای احمدی تاکید کرد که حاجی غلام‌سخی «ده‌ها تن» مواد مخدر را تاکنون قاچاق کرده است.

هم‌چنین میرولی خان نیز که شامل فهرست قاچاق‌بران بزرگ بین‌المللی است، از ده سال به این‌سو تحت تعقیب نیروهای امنیتی افغانستان قرار داشته است.

او زمانی که از پاکستان وارد افغانستان شد، پس از مدتی در ولایت نمیروز بازداشت شده‌ است.

جنرال بازمحمد احمدی می‌گوید میرولی که باشنده اصلی ولسوالی خانشین ولایت هملند است، مسوولیت مالی چند شبکه بزرگ مافیایی را نیز به عهده داشته است.

وی گفت: نام‌برده از جمله قاچاق‌بران عمده و بزرگ بین‌المللی است که هرماه تقریبا پنج تا ده تن مواد مخدر نوع تریاک را در منطقه بهرامچه این ولایت خریداری و بعدا به کشورهای ایران و پاکستان قاچاق می‌کرد.

هم‌چنین این نفر مسوول مالی چند شبکه بزرگ مافیایی مواد مخدر بود که بالآخره به تاریخ ۴/۴/۱۳۹۵ از طریق مرز سپین‌بولدک وارد مرز افغانستان شده و در ساحه حوزه پنجم این شهر از سوی نیروهای مبارزه با مواد مخدر ولایت نیمروز بازداشت و به پنجه‌ی قانون سپرده شده است.

در همین حال یکی از شرکای اصلی میرولی به نام مستری اکرم که پسر کاکای وی می‌باشد، در نتیجه تلاش پولیس مبارزه با مواد مخدر بازداشت شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *