• انتشار: 28 سپتامبر 2016
  • ساعت: 16:36
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 13704
پرینت

سنگ تهداب شش فابریکه به ارزش ۳۵۰ میلیون دالر در کابل گذاشته شد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور قبل از ظهر امروز (چهارشنبه) سنگ تهداب شش فابریکه متعلق به گروه شرکت های الکوزی به ارزش ۳۵۰ میلیون دالر را گذاشت.

در محفلی که بدین منظور در شهرک صنعتی کابل برگزار شد، رئیس جمهوری کشور سنگ تهداب شش فابریکه متعلق به گروه شرکت های الکوزی به ارزش ۳۵۰ میلیون دالر را گذاشت.

سید سعادت منصور نادری وزیر شهر سازی کشور که در این مراسم حضور داشت، در خصوص ایجاد این فابریکه ها گفت “در ابتدا، پیشنهاد ساخت این فابریکه ها از سوی گروه شرکت های الکوزی مطرح گردید، و بنابر دستور رئیس جمهوری کمیته ای با ریاست اکلیل حکیمی وزیر مالیه تشکیل شد تا این پیشنهاد را بررسی نماید.”

آقای نادری همچنین گفت که کمیته پس از تشکیل در خصوص این پیشنهاد بررسی هایش را انجام داد و به کابینه کشور اعلام کرد که این سرمایه گذاری به سود افغانستان می باشد.

وزیر شهرسازی گفت که با آغاز کار این فابریکات، برای دو هزار تن شغل مستقیم و برای هزاران تن دیگر شغل غیر مستقیم ایجاد می گردد.

به گفته آقای نادری، این فابریکه ها دارای تمامی معیارات بین المللی از لحاظ محیط زیستی و کیفیت خواهند بود.

سید سعادت نادری خاطر نشان کرد که با این سرمایه گذاری برخی از خلاءهای وارداتی کشور پر می شود و صادرات به کشورهای همسایه نیز صورت می گیرد.

سپس خلیل الله نماینده شرکت های الکوزی گفت این فابریکه ها شامل تولید مواد غذایی، تولید قوطی آلمونیمی نوشابه های گاز دار، فابریکه کارتن سازی و بسته بندی، مطبعه چاپ و تولید دستمال کاغذی به ارزش ۳۵۰ میلیون دالر هستند.

آقای خلیل الله افزود که بر اساس قرارداد، فابریکه های یاد شده باید در سه سال اعمار و مورد بهره برداری قرار گیرند. فاز اول این فابریکات تا ختم سال ۲۰۱۷ و تمامی فابریکه ها تا ختم سال ۲۰۱۸ اعمار و به بهره برداری سپرده می شوند.

وی گفت شرکت های الکوزی در نظر دارد تا ۶۰ درصد تولیدات این فابریکه ها را برای صادرات و ۴۰ در صد دیگر آن را برای ضروریات داخلی به مصرف برسانند.

همچنین انجنیر خلیل الله نماینده گروه شرکت های الکوزی از توجه رئیس جمهوری به بخش خصوصی قدردانی کرد و گفت که سکتور خصوصی ستون اصلی و سازنده اقتصاد ملی است و به حمایت های متداوم دولت نیاز دارد.

رئیس جمهوری کشور نیز پس از گذاشتن سنگ تهداب این فابریکه ها گفت “هدف ما این است که افغانستان را به کشوری صادر کننده مبدل سازیم.”

محمد اشرف غنی گفت “ما از نگاه سیاسی از کشور خویش دفاع کرده ایم، اما استقلال اقتصادی نداشته ایم و استقلال سیاسی بدون استقلال اقتصادی ناقص است.”

رئیس جمهوری کشور از عبدالرحمن الکوزی رئیس گروه شرکت های بین المللی الکوزی بخاطر سرمایه گذاری هایش در کشور قدردانی کرد.

لازم به ذکر است که در این مراسم علاوه رئیس جمهوری کشور، شماری از اعضای کابینه، رئیس مشرانو جرگه، عبدالرحمن الکوزی رئیس شرکت های بین المللی الکوزی و تعدادی از تاجران و سرمایه گذاران کشور نیز حضور داشتند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *