• انتشار: ۴ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۳۲
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 27769
پرینت

سنای آمریکا، «مایک پمپئو» را برای سمت وزارت خارجه این کشور تایید کرد

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نامزدی رئیس اداره اطلاعات مرکزی این کشور (سازمان سیا) برای سمت وزارت خارجه آمریکا را تایید کرد.

در یک رای گیری که در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا انجام شد، تمامی ۱۱ سناتور جمهوری خواه به او رای مثبت داده و ۹ تن از سناتوران دموکرات رای منفی دادند.

«کریس کونز» سناتور دموکرات که تا لحظات آخر قبل از رای گیری مخالف بود، اما رای مثبت داد، می گوید که نگران اینست که آقای پمپئو بجای خودداری یا تعدیل روحیه خصمانه دونالد ترامپ، سیاستی خصمانه تر به پیش بگیرد.

او اما درباره اینکه چرا نظرش را تغییر داده و رای مثبت داد چیزی نگفت.

«میچ مک کونل» دیگر سناتور آمریکایی با استقبال از تایید کمیته روابط خاری برای نامزدی مایک پمپئو به عنوان وزیر خارجه این کشور می گوید که در مجلس سنا نیز به اندازه کافی رای مثبت وجود دارد تا پمپئو دومین وزیر خارجه آقای ترامپ شود. با این حساب، پمپئو می تواند در نشست ناتو در اواخر ماه میلادی جاری اشتراک کند.

لازم به ذکر است که پمپئو طی ۱۵ ماه گذشته به یکی از دستیاران و مشاوران قابل اعتماد دونالد ترامپ بدل شده است. بخصوص این که در این اواخر، او عمیقا در حال زمینه سازی برای یک نشست میان دونالد ترامپ و «کیم جونگ اون» رهبر کوریای شمالی بوده است.

تمامی قانون گذاران دموکرات آمریکایی بجز سه تن با مایک پمپئو بخاطر سیاست تند و اظهارات خصمانه او درباره اسلام مخالف می باشند، که این بدین معناست که ممکن است او مورد تایید کلی قانون گذاران قرار نگیرد و دومین وزیر خارجه آمریکا نگردد. از طرفی، تاکنون هیچ جمهوری خواهی با او اعلام مخالفت نکرده است.

همچنین تایید کمیته روابط خارجی سنای آمریکا هم تا چند روز پیش در ابهام بود، زیرا «راند پاول» سناتور جمهوری خواه به شدت از حس طرفداری مایک پمپئو از جنگ آمریکا در عراق انتقاد کرده بود. اما پاول پس از آنکه در اظهارات تازه ای از پمپئو شنید که او هم موافق است جنگ عراق یک اشتباه برای آمریکایی ها بوده، تصمیم گرفته به او رای بله بدهد.

آقای پاول همچنین می گوید که پمپئو به او گفته است که به دنبال خاتمه بخشیدن به جنگ آمریکا در افغانستان است.

همین رای مثبت آقای راند پاول سبب شد که مایک پمپئو از کمیته روابط خارجی سنای آمریکا رای مثبت بگیرد و اولین نامزد وزیری نباشد که توسط این کمیته رد می گردد.

دونالد ترامپ ماه گذشته ریکس تیلرسون وزیر خارجه اش را به خاطر برخی اختلافات اساسی در سیاست های خارجی این کشور از وظیفه برکنار کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *