- خبرگزاری رها - http://rahapress.af -

سناتور آمریکایی با فروش F-16 به پاکستان مخالفت کرد/پاکستان با حقانی ارتباط دارد

باب کراکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در نامه اش نوشت که پاکستان به شبکه تروریستی حقانی در کشورش جای داده است.

وی گفت “پاکستان این هواپیماها را با پول خود می خرد، اما من اجازه نمی دهم این معامله کمکی به پاکستان صورت بگیرد.”

آقای کراکر در گفتگویی با وال استریت جورنال گفت “نمی خواهم مالیات شهروندان آمریکا برای کمک به حامیان تروریسم مصرف شود.”

وی با اشاره به اینکه با توجه به صلاحیت هایش و به تنهایی با این معامله مخالفت دارد گفت “البته همکاری ها ما با پاکستان منفعت هایی را برایمان داشته، اما در عین حال کاملا می دانم که این روابط بسیار پیچیده و ناقص هستند.”

قابل ذکر است که پیش تر دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که کشورش برای تقویت تلاشهای پاکستان در امر مبارزه با تروریسم تجهیزات و تکنولوژی کافی در اختیار این کشور قرار داده است تا نظامیان پاکستانی در مقابله با شورشیان قبایلی پاکستان کارآمدتر باشند.

در همین حال اما سفارت پاکستان در پاسخ به گفته های باب کراکر نوشت گمان به این موضوع که پاکستان از گروه تروریستی حقانی برای بی ثبات ساختن افغانستان حمایت می کند موضوع تاسف باری است.

سخنگوی سفارت پاکستان در واشنگتن در پاسخی کوتاه گفت مبارزه با تروریسم قلب همکاری های دو جانبه میان پاکستان و آمریکا در چارچوب توافقنامه فعلی همکاری های دفاعی میان پاکستان و آمریکا می باشد.

گفتنی است که کنگره آمریکا همواره در تلاش بوده تا ظرفیت مبارزه با تروریسم پاکستان را افزایش دهد که در این راستا بالا بردن توانایی هوایی پاکستان از جمله مسایل کلیدی محسوب می شود.

هواپیماهای جنگی f-16 ثابت کرده که می تواند بهترین وسیله برای عملیات نظامی علیه تروریستان باشد.