• انتشار: 8 فوریه 2018
  • ساعت: 14:28
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 26274
پرینت

سناتوران آمریکایی: استراتژی ترامپ در افغانستان موفق نخواهد بود

سناتوران جمهوری خواه و دموکرات آمریکا روز گذشته استراتژی جدی دونالد ترامپ برای افغانستان را مورد پرسش قرار دادند که آیا این استراتژی می تواند پایانی برای طولانی ترین مداخله نظامی آمریکا آورد.

 

اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز گذشته برای اولین بار پس از اعلام رسمی استراتژی دونالد ترامپ برای جنوب آسیا و افغانستان، مقامات وزرای خارجه و دفاع آمریکا را مورد پرسش قرار دادند.

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا معتقد بود که راهبرد جدید این کشور برای افغانستان نمی تواند به هدفش که همان کشاندن گروه طالبان بر سر میز مذاکرات صلح است، برسد.

اعضای این کمیته خاطرنشان کردند که گروه طالبان هم اکنون بیش از هر زمان دیگری مناطق بیشتری را تحت کنترل خود دارد.

سناتور باب کورکر رئیس جمهوری خواه این کمیته استراتژی ترامپ را بهتر از راهبرد باراک اوباما عنوان کرد و گفت که در این استراتژی زمان بندی تعیین نشده و فشارهای بیشتر بر پاکستان نیز در نظر گرفته شده است.

او اما گفت که قانون گذاران آمریکایی در حال حاضر هیچ چشم انداز واضحی از این ندارد که افغانستان چه وقت می تواند بدون حمایت چشمگیر آمریکا و دیگر کشورهای غربی به کار خود ادامه دهد.

«کریس کوونز» سناتور دموکرات گفت: «فکر می کنم هیچ راه خروج واضحی برای ما از افغانستان وجود ندارد. من نگران این هستم که طالبان به راحتی هم اکنون منتظرند که ما چه وقت از افغانستان خارج می شویم، و ما نیز مجبوریم تا آخر عمرمان در افغانستان بمانیم.»

«راند پاول» دیگر سناتور آمریکایی اشاره کرد که آمریکا در حال حاضر تحت برنامه دونالد ترامپ ۱۵ هزار سرباز در افغانستان دارد، این در حالیست که اوباما با داشتن بیش از یک صد هزار سرباز نتوانست شورشیان را متقاعد به مذاکرات کند.

جان سالیوان معاون وزیر خارجه آمریکا و راندال شرایور معاون وزارت دفاع این کشور از استراتژی ترامپ برای افغانستان دفاع کردند و گفتند که این استراتژی توسط واقعیت های موجود در میدان کنترل می گردد و مانند طرح اوباما براساس زمان بندی نمی باشد.

سالیوان با بیان این که خروج آمریکا از افغانستان به منزله پیروزی طالبان و دادن دوباره پناهگاه به گروه القاعده است که می تواند تهدیدی برای آمریکا باشد، گفت: «ما سیاستی داریم که به آن باور داریم.»

در همین حال، نه سالیوان و نه شرایور توانستند تخمین درستی از تعداد شورشیانی که علیه نیروهای امنیتی افغانستان در جنگ هستند و یا تعداد  شورشیانی که تمایل به صلح دارند بدهند.

این دو همچنین نتوانستند مبلغ دقیقی برای هزینه لازم اجرای استراتژی ترامپ در افغانستان بدهند و تنها با بیان اینکه در سال جاری میلادی سقف هزینه ها تا ۴۵ میلیارد دالر می رسد، بسنده کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *