• انتشار: 4 جولای 2015
  • ساعت: 16:33
  • سرویس: مصاحبه و گزارش
  • کدخبر: 716
پرینت
برخی از نمایندگان مجلس

سقوط ولسوالی جلریز یک توطئه بود

روز گذشته (جمعه) ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک بعد از ۴۸ ساعت درگیری و محاصره سربازان پولیس محلی سقوط کرد و بیش از ۲۰ پولیس در این جنگ به شهادت رسیدند.

عارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان می گوید که کشته شدن و سقوط ولسوالی جلریز یک توطئه از سوی نهادهای امنیتی می باشد.

آقای رحمانی به خبرگزاری رها گفت که سه پایگاه بزرگ نیروهای امنیتی در منطقه وجود داشت که برای حمایت کل کشور تدارک دیده شده بودند ولی آنها هیچ اقدامی را انجام نداند.

به باور وی، وارد نشدن نیروهای امنیتی به میدان جنگ که اکثر آنان از قوم هزاره بودند، نشانگر یک توطئه آشکار دولت می باشد.

این عضو مجلس نمایندگان می گوید که یک حلقه متعصب و خائن در چارچوب دولت می باشد که چنین توطئه هایی را سازمان دهی می کند.

سحرگاه روز پنجشنبه، کاربران رسانه های اجتماعی از درگیری شدید بین نیروهای پولیس محلی و مخالفان مسلح نگاشتند که سربازان در میدان جنگ کمبود مهمات دارند و درخواست نیروی کمکی کرده اند.

این خبر بسیار سریع به رسانه های جمعی رسید و مقام های دولتی در مرکز و ولایت اوضاع را آرام توصیف کردند و در خبرنامه های ارسالی خود از کشته شدن تنها دو تن و سقوط یک پاسگاه خبر می دادند.

اما ۴۸ ساعت بعد مشهود شد؛ ولسوالی جلریز که شاهراه مناطق مرکزی از آن می گذرد، سقوط کرده است و بیش از ۲۰ تن دیگر نیز به شهادت رسیده اند.

اسدالله سعادتی، عضو دیگر مجلس گفت که بعد از شروع جنگ، هیچ یک از نهادهای امنیتی در مرکز و ولایت میدان وردک به نیروهای پولیس محلی کمک نکرده بود و اطلاعات و آماری را که به سایر نقاط مخابره می کردند، دروغ بوده است.

آقای سعادتی می گوید که احتمال می رود بخش هایی از مقام های محلی ولایت میدان وردک با طالبان همکار بوده اند و در سقوط پاسگاه های پولیس دست داشته اند.

وی بر این باور است که ولسوالی جلریز که شاهراه مناطق مرکزی از این نقطه می گذرد طی چند سال اخیر از امن ترین نقطه بوده است و مخالفان از این ناحیه دچار عقده شده بودند.

وی گفت باید در این مورد تحقیق صورت بگیرد.

اما عده ای از کاربران رسانه های اجتماعی معاونان دوم ریاست جمهوری و ریاست اجراییه را کم کار می خوانند و می گویند که در قبال این رویداد کم کاری کرده اند.

عارف رحمانی اما اظهار می کند که این دو معاون تا جایی که ممکن بود و موقف سیاسی آنان اجازه می داد کار کردند ولی حلقه های متعصب و خائن درون دولت اجازه فعالیت ندادند.

وی افزود که وقتی دست توطئه دخیل باشد کسی نمی تواند کاری را به نحوه درست آن انجام دهد.

مراسم تشیع شهدای ولسوالی جلریز

گفتنی است که پیکر شهدای رویداد خونین روز گذشته امروز با حضور مقام های دولتی و محمدکریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی و محمد محقق معاون ریاست اجراییه از شفاخانه ۴۰۰ بستر گرفته شد تا به خانواده های آنان تحویل داده شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *