• انتشار: ۱۷ اسد ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۲:۳۲
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 36664
پرینت
به دنبال افزایش تنش هند و پاکستان روی منطقه کشمیر

سفیر هند از پاکستان اخراج و روبط تجاری اسلام آباد با هند تعلیق گردید

به دنبال ادامه تنش‌ها بر سر منطقه کشمیر، پاکستان سفیر هند در اسلام‌آباد را اخراج کرد و اروابط تجاری خود با دهلی‌نو را به حالت تعلیق درآورد.

پاکستان با اخراج سفیر هند در اسلام‌آباد، اعلام کرد سطح روابط دیپلماتیک خود را با هند کاهش می‌دهد و تجارت با دهلی‌نو را تعلیق می‌کند.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که هند بخشی از امتیازات ویژه منطقه کشمیر که خود مختار ویژه است را لغو کرد.

هنوز دولت هند به تصمیم‌های اخیر پاکستان واکنشی نشان نداده است.

تصمیم هند برای سلب اختیارات ویژه، واکنش دو همسایه دیگر یعنی چین و پاکستان را که هر دو ادعاهایی درباره بخش‌هایی از کشمیر دارند، در پی داشت. آنها به دهلی‌نو درباره نقض قانون اساسی هشدار دادند.

پیش‌تر، سفیر پاکستان در سازمان ملل به روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی گفت این کشور، یک کشور مهم است و استراتژی برای تعامل به تصمیم هند درباره کشمیر بستگی دارد.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند مدعی است اقدام جدید درخصوص کشمیر، سبب نیک‌بختی مردم آن خواهد شد و توسعه منطقه را به دنبال خواهد داشت.

از سوی دیگر، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان با اشاره به تصمیم دهلی‌نو در ابطال وضعیت ویژه منطقه کشمیر، اظهار کرد: هیچ طرفی در جنگ میان پاکستان و هند برنده نخواهد بود اما این جنگ همه دنیا را تحت تأثیر قرار خواهد داد. اگر دنیا در کشوری که نه حقوق داخلی خود و نه قوانین بین‌المللی را رعایت می کند، مداخله نکند، نتایج بدی به همراه خواهد داشت.

اکنون با اخراج سفیر هند و تعلیق تجارت دوجانبه، نزاع بین هند و پاکستان در مورد منطقه مورد مناقشه‌برانگیز کشمیر بالا خواهد گرفت.

هند و پاکستان هر کدام کنترل بخشی از کشمیر را در دست دارند اما هر دو می‌گویند که تمام این منطقه متعلق به آنهاست.

از زمان تصمیم هند درباره لغو اختیارات ویژه منطقه خودمختار کشمیر برای پایان دادن به منطقه از وضعیت ویژه قانون اساسی، دولت محلی کشمیر هند با اعلام وضعیت اضطراری، مقررات منع رفت و آمد وضع کرده است.

در حال حاضر، ده‌ها هزار تن از نیروهای نظامی و امنیتی هند در حال گشت‌زنی در این مناطق است. هم‌زمان اما گزارش‌هایی هم درباره تجمع‌های پراکنده در این منطقه مخابره شده است.

در منطقه کشمیر هند، خطوط تلفنی و همچنین اینترنت از عصر روز یکشنبه قطع است.

وضعیت ویژه کشمیر هند در قانون اساسی چه بود؟

براساس اصل ۳۷۰  قانون اساسی هند، به جامو و کشمیر اختیارات ویژه‌ای در مقایسه با سایر ایالت‌های هند برای اداره امور داخلی‌شان داده شده است.

براساس این اصل کشمیر تحت کنترل هند می‌تواند قانون اساسی و پرچم مخصوص خود و همچنین اختیارات مستقل داخلی به جز موارد بین‌المللی و دفاعی و ارتباطات را داشته باشد.

حساسیت مسئله در اینجاست که کشمیر بر اساس همین اختیارات و امتیازات ویژه بود که به خاک هند ضمیمه شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *