• انتشار: 12 ژانویه 2019
  • ساعت: 13:55
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 31567
پرینت

سفر خلیل زاد به هند و گفتگو با مقامات این کشور در مورد صلح افغانستان

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در روند صلح افغانستان جمعه ۲۱ جدی با سوشما سواراج، وزیر امورخارجه و ویجی گوکهالی، دبیر امور خارجی هند در مورد افغانستان گفتگو کرد.

زلمی خلیل‌زاد در سفر تازه منطقه‌ای خود، روز جمعه(۲۱ جدی) با وزیر امورخارجه هند در دهلی نو دیدار و گفتگو نمود.

نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در صفحه توییتر خود نوشته است: هر دو کشور تعهد بلندمدت مشترک نسبت به  افغانستان دارند.

وی در ادامه گفته است که “ما در مورد چگونگی کمک به افغانستانی‌ها برای دستیابی به صلح پایدار و زمینه‌های همکاری‌های احتمالی به صورت دوجانبه و منطقه‌ای صحبت کردیم.

راویش کومارسخنگوی وزارت خارجه هند نیز گفته است: “موقف خود را کاملا واضح ساختیم که پروسه صلح در افغانستان باید به مالکیت، رهبری افغانستانی‌ها باشد. موقف ما درباره افغانستان معلوم بوده و ثابت است. هند از پروسه صلح و آشتی در افغانستان حمایت می‌کند”.

وی در ادامه گفت، در موقف هند هیچ‌گونه تغییر نیامده ‌است و همیشه همکار پروسه صلح در افغانستان می‌باشد.

این در حالی است که جنرال بیپین راوات؛ فرمانده ارتش هند اعلام کرده که اگر طالبان آماده صلح پایدار در افغانستان باشند از مذاکرات با این گروه حمایت می‌کند.

او در سخنانی آشکار علیه پاکستان گفت یک «کشور ضعیف»از تروریست‌ها به عنوان ابزار نیابتی برای وارد آوردن فشار بر دیگر کشورها استفاده می‌کند.

وی خاطر نشان کرد؛ پاکستانی‌ها همواره با افغانستان همچون حیاط خلوت خود رفتار می‌کنند و خواستار برقراری شرایطی در آن کشور هستند که به نفع خود شان باشد.

هند می‌داند که طالبان پیاده‌نظام پاکستان در افغانستان هستند و یکی از اهداف ایجاد این گروه، مقابله با نفوذ استراتژیک هند بر افغانستان بود و این هدف، بی‌تردید از محورهای اصلی نقش پاکستان در روند صلح با طالبان هم محسوب می‌شود.

پاکستان تا زمانی که تضمین‌های اطمینان‌بخش لازم را برای مهار نفوذ هند در افغانستان به‌دست نیاورده است، همچنان مانع از تحقق صلح با طالبان خواهد شد. به بیان دیگر، مادامی که استراتژیست‌های نظامی و امنیتی پاکستان، تصور می‌کنند که حربه‌ای مؤثرتر از قدرت نظامی طالبان برای ایجاد مانع در مسیر توسعه روابط راهبردی افغانستان و هند وجود ندارد، اجازه نخواهند داد تلاش‌های صلح با آن گروه، به سرانجامی برسد. این یکی از اهداف محوری و بنیادین اسلام‌آباد در حمایت از طالبان است.

بر اساس اعلامیه وزارت امورخارجه امریکا، زلمی خلیل‌زاد از هشتم تا بیست و یکم ماه جنوری از هند، چین، افغانستان و پاکستان دیدن می‌کند. آقای خلیل‌زاد پس از هند عازم چین شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *