• انتشار: 1 جولای 2017
  • ساعت: 14:18
  • سرویس: علمی
  • کدخبر: 22062
پرینت

سفارت آمریکا به تیم روباتیک دختران نوجوان افغانستان ویزا نداد

تیم روباتیک دختران نوجوان افغانستان نمی توانند شاهد رقابت اختراعشان در مسابقات آمریکا باشند، زیرا سفارت آمریکا در کابل درخواست ویزای یک هفته ای آنان را رد کرد.

این تیم که متشکل از شش دختر نوجوان است از ولایت هرات هستند، که تاکنون دو بار با طی مسافت بیش از ۵۰۰ مایل به سفارت آمریکا در کابل مراجعه کردند تا پس از مصاحبه ویزایشان را دریافت کنند، اما درخواست ویزایشان رد شد.

گفته می شود که افتتاحیه این مسابقات روباتیک در اواسط ماه جولای در آمریکا برگزار می شود، و با وجود اینکه این تیم قادر به مسافرت نیست، اختراعشان اما در مسابقه شرکت کرده تا به رقابت با ۱۶۳ ماشین دیگر بپردازد.

رویا محبوب بنیانگذار یک شرکت نرم افزاری در افغانستان که رهبری این تیم را نیز به عهده داشت می گوید که دختران پس از اینکه شنیدند نمی توانند در مسابقات اشتراک کنند، تمام روز را گریه کردند.

به گفته ی وی، دختران ماه ها روی این پروژه تیمی کار کردند و انرژی و زمان بسیاری را نیز صرف کردند تا بتوانند خانواده هایشان را راضی کرده تا بتوانند به کابل برای دریافت ویزا سفر کنند.

تاکنون مشخص نیست که درخواست ویزای این تیم به چه دلیل رد شده است، در حالیکه تیم هایی از عراق، ایران و سودان ویزاهایشان را دریافت کرده اند. تیم گامبیا نیز مانند افغانستان نتوانسته است ویزایش را دریافت کند.

بخش کنسولی سفارت آمریکا در کابل با بیان اینکه برخی متقاضیان ویزای موقت به افغانستان باز نمی گردند و درخواست پناهندگی در آمریکا می دهند، اغلب پاسخ منفی به مراجعین درخواست ویزایش می دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *