• انتشار: 30 نوامبر 2015
  • ساعت: 20:26
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 4786
پرینت

سفارت آمریکا از حمله ای قریب الوقوع در کابل خبر می دهد

ایالات متحده آمریکا امروز دوشنبه به شهروندان خود در کابل هشدار داد که در ۴۸ ساعت آینده احتمال حمله به این شهر وجود دارد و شدیدا محتاط باشند.

سفارت آمریکا در کابل با نشر این خبر در وبسایت خود از تمامی شهروندان آمریکایی خواست تا نهایت احتیاط را در نظر بگیرند، اما این سفارت از ارائه جزئیات بیشتر در خصوص اهداف این حمله و یا چگونگی حمله خودداری کرده است.

این سفارت در وبسایت خود نوشت “سفارت آمریکا در کابل گزارش های موثقی دریافت کرده است که نشان می دهد ظرف ۴۸ ساعت آینده در کابل حملاتی صورت خواهد گرفت. وضعیت امنیتی در افغانستان بی ثبات است و تمامی شهروندان آمریکایی در افغانستان در معرض تهدید می باشند.”

لازم به ذکر است که این سفارت هرازگاهی این چنین مطالبی را بر روی وبسایت خود منتشر می کند؛ اما خبر کنونی در حالی از سوی سفارت آمریکا در کابل منتشر می شود که قرار است رهبران افغانستان و پاکستان در حاشیه نشست تغییر اقلیم در پاریس با یکدیگر دیدار کنند.

پاکستان سازماندهی و میزبانی دور اول مذاکرات صلح را میان دولت افغانستان و طالبان بر عهده داشت.

این خبر حمله در حالی منتشر می شود که گفته می شود اخیرا تلاش هایی میان رهبران پاکستان و افغانستان صورت گرفته تا مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان دوباره از سر گرفته شود، و پیش تر نیز خبرهایی از سوی طالبان به نشر رسیده بود که آنان نیز تمایل خود را به ادامه مذاکرات صلح نشان داده اند.

یک مقام پاکستانی که خواست نامش فاش نشود گفت احتمالا آقای غنی رئیس جمهوری افغانستان و نواز شریف نخست وزیر پاکستان در حاشیه نشست تغییر اقلیم با یکدیگر دیدار می کنند.

وی افزود که پاکستان آمادگی این را دارد که سازماندهی یک مذاکرات صلح افغانی را بر عهده گیرد اما تاکنون از سوی مقامات در کابل واکنشی دیده نشده است.

این مقام همچنین افزود “اسلام آباد اکیدا باور دارد که این دیدار تاثیرات مثبتی را برای صلح منطقه به همراه دارد و می تواند به اسلام آباد و کابل در گسترش روابط هایشان کمک کند.”

گفته می شود اسلام آباد نفوذ قابل توجهی بر شورشیان طالبان دارد و این کشور اولین دور از مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان را سازماندهی کرد و میزبانی دو طرف را بر عهده داشت. دور دوم این مذاکرات پس از انتشار خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر و بنیانگذار جنبش طالبان تاکنون به تعویق افتاده است.

پس از آن، ایالات متحده آمریکا و چین تلاش های زیادی به خرج دادند تا بتوانند طرفین را ترغیب به ادامه مذاکرات کنند، اما روابط سرد اسلام آباد و کابل این تلاش ها را تاکنون بی ثمر گذاشته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *