• انتشار: 10 ژانویه 2019
  • ساعت: 18:55
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 31543
پرینت
ننیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا)

سطح بالای فساد و تقلب مانع اعلام نتایج انتخابات گردیده است

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) با زیر سوال بردن شفافیت برگزاری انتخابات پارلمانی و روند بازشماری آراء تأکید می‌کند که سطح بالای فساد انتخاباتی مانع اعلان نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات پارلمانی شده است.

به گزارش رها، بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) دلیل اعلام نشدن نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات پارلمانی را سطح بالای فساد انتخاباتی و فساد اخلاقی خوانده است.

مسئولین این بنیاد امروز پنج‌شنبه(۲۰ جدی) در یک نشست خبری در کابل اعلام کردند: انتخابات پارلمانی ۲۸ میزان پس از سه سال تأخیر در حالی برگزار گردید که پول و منابع بسیار گزافی به مصرف رسید، اما اکنون شفافیت این انتخابات و نتایج آن زیر سوال جدی قرار دارد. شفافیت انتخابات از برگزاری انتخابات گرفته تا اعلام نتایج ابتدایی، پرسش برانگیز بوده و حتی در برخی موارد به خشونت کشانیده شده است.

نعیم ایوب‌زاده، رئیس اجرایی تیفا در این نشست گفت که شدیدا نگران آینده دموکراسی و ساختارهای دموکراتیک در افغانستان است.

به گفته وی، بر اساس تقویم انتخاباتی، ۶۱ روز پیش باید نتایج ابتدایی و ۲۱ روز پیش نتایج نهایی انتخابات پارلمانی از سوی کمسیون انتخابات اعلام می‌گردید، اما این کمسیون با گذشت بیش از دو ماه نتوانسته نتایج ابتدایی تعدادی از ولایات به شمول کابل را اعلام نماید؛ که این موضوع به صراحت عدم کفایت و شایستگی کمسیون و وجود زد و بندهای مالی و سیاسی را در درون کمسیون نشان می‌دهد.

به گزارش تیفا، “تیم عملیاتی در کمسیون، به جای این‌که مصروف جدا نمودن آرای پاک از آرای ناپاک باشد، مصروف معاملات پولی کلان و ازدیاد آرای کاندیدان مورد نظر در اثر تفتیش‌ها و بازشماری‌های گوناگون است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *