• انتشار: 28 آوریل 2019
  • ساعت: 13:53
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 34120
پرینت
هشت ثور سالروز پیروزی جهاد افغانستان در کابل گرامی داشته شد

سرور دانش: نباید به اتهام چند اشتباه بر مجاهدین تاخت و اصل جهاد را زیر سؤال برد

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور، می‌گوید نظام سازی و دولت سازی دو مساله‌ی بنیادی بود که پس از پیروزی جهاد محقق نشد اما نباید با توسل صرف به این اشتباهات بر مجاهدین تاخت و اصل جهاد را زیر سؤال برد.

معاون دوم ریاست جمهوری که امروز یک‌شنبه در مراسم گرامی داشت از سالروز پیروزی مجاهدین (هشت ثور) در ارگ سخن می‌گفت، ۸ ثور و پیروزی مجاهدین در این روز را یکی از رویدادهای نادر قرن بیستم خواند و خطاب به مخالفان جهاد افزود که از مخالفان جهاد انتظاری نیست؛ برخی به بهانه پاره‌ای از اشتباهات مجاهدین و برخی با مخالفت با اصل جهاد، برمجاهدین می‌تازند.
به گفته او، در ۱۸ سال اخیر یکی از دستاوردهای مهم قانون اساسی و انتخابات است؛ سه انتخابات ریاست جمهوری و سه انتخابات پارلمانی پشت سرگذاشته شده و تداوم قانون اساسی و تداوم نظام برخواسته از انتخابات دو عنصر کلیدی است.

او تاکید کرد کنار گذاشتن این دو عنصر یک بار دیگر کشور را به بحران سوق خواهد داد.

آقای دانش با اشاره به انتخابات آینده ریاست جمهوری، خاطر نشان کرد که در تعویق انتخابات، حکومت هیچ نقشی نداشته و در عین حال ادامه کار حکومت تا برگزاری انتخابات با روح قانون اساسی مطابقت دارد. به گفته او، طرح حکومت موقت دلیل موجه قانونی ندارد.

او با اشاره به فیصله دادگاه عالی در مورد ادامه کار حکومت گفت: «محکمه این نظر را تایید کرده، تعجب از کسانی است که تا دیروز ستره محکمه را مرجع تفسیر قانون اساسی می‌دانستند ولی امروز به خاطر منافع سیاسی‌شان استره محکمه را مرجع تفسیر قانون اساسی نمی‌دانند.»

معاون دوم ریاست جمهوری در مورد جنگ و صلح نیز گفت، آتشی که در ۷ ثور ۱۳۵۷ روشن شد با تاسف پس از ۴۱ سال هنوز زبانه می‌کشد و شعله خانمان سوز آن همه منابع و امکانات کشور را به خاکستر تبدیل کرده است.

آقای دانش با اشاره به اینکه این جنگ‌ها در جهت تامین خواسته‌های بیگانه‌گان بر مردم افغانستان تحمیل شده است افزود: «در طول این سالها برای رسیدن به صلح ناکام بوده‌ایم؛ اما در دوره حکومت بیشترین ابتکارات و تلاش‌ها انجام شده و در ماه‌های اخیر همکاران بین‌المللی ما نیز چنین تلاش‌های را آغاز کرده‌اند که حکومت افغانستان از آن حمایت و استقبال می‌کند.»

به گفته او، در جنگی که بیش از ۴۰ سال طول کشیده، پیچیدگی دارد؛ همه‌گی در اصل هدف، رسیدن به صلح و اصول اساسی صلح اتفاق نظر دارند. حکومت برای دست یافتن به شفافیت لویه جرگه مشورتی صلح را دایر می‌کند که فردا کار آن آغاز خواهد شد.

آقای دانش بیان داشت: «برخی حلقات سیاسی تشویش‌های را ابراز کرده؛ اما ما در ۱۸ سال اخیر چندین لویه جرگه داشتیم. همه این جرگه‌های نتایج مثبتی برای کشور داشتند؛ امروز هم نباید در مورد جرگه و نیبت نیک حکومت به دیده شک دیده شود.»

به گفته او، مهم این است که به صدای مردم شنیده شود چون تصمیم اول و آخر به دست مردم باشد. اعضای جرگه با آزادی کامل در همه زمینه‌ها ابراز نظر نموده و حکومت را برای گام‌های بعدی صلح رهنمایی خواهند کرد.

این در حالی است که اخیراً بسیاری از گروه‌های سیاسی به شمول حامد کرزی رییس جمهور پیشین و اکثر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری آینده از جمله تیم‌های انتخاباتی، صلح و اعتدال به رهبری حنیف اتمر، ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله، وفاق ملی به رهبری احمدولی مسعود و شماری از نامزدان دیگر از جمله رحمت الله نبیل، نورالحق علومی، فرامز تمنا و عبدالطیف پدرام لویه جرگه مشورتی صلح را تحریم کرده اند.

این نامزدان برگزاری لویه جرگه را بی‌فایده خوانده و تاکید دارند که رییس جمهور به منظور منفعت سیاسی تصمیم به برگزاری این جرگه گرفته و مصارف هنگفت و بدون پیامد مثبت را بر مردم فقیر افغانستان تحمیل می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *