• انتشار: 18 ژانویه 2017
  • ساعت: 12:57
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 17646
پرینت

سرمای شدید، جان ۴ تن را در پامیر بدخشان گرفت

مقام ها در ولایت بدخشان اعلام کرده اند که ۳ زن و یک مرد در پامیر خُرد ولسوالی واخان بدخشان بر اثر سرمای شدید جان باخته اند و ۶ تن دیگر که سه تن آنان زن هستند، در حالت کوما هستند.

دفتر مطبوعاتی ولایت بدخشان گفته است که این افراد با تلاش فرمانده کندک چهارم سرحدی و اهالی منطقه به شفاخانه ولسوالی مرغاب جمهوری تاجیکستان منتقل شده و تحت مراقب قرار گرفته اند.

خبرنامه ای که دفتر والی بدخشان فرستاده، گفته است که مردم ولسوالی های مرزی بدخشان به خصوص پامیران با چالش ها و دشواری های زیاد زندگی مواجه هستند که در فصل سرما همه مشکلات شان چندین برابر افزایش میابد.

در خبرنامه گفته شده که آنان از هر لحاظ در محرومیت تمام قرار دارند که هرسال سرمای شدید، فقر و گرسنگی جان تعداد زیادی از زنان، مردان و کودکان آنان را می گیرد و مال و مواشی شان را از بین می برد.

همچنین گفته شده که اهالی این مناطق نیازمند کمک های بشری هستند و از حکومت محلی و حکومت مرکزی تقاضا دارند تا به دشواری های شان از هرطریق ممکن رسیدگی و توجه جدی صورت گیرد وگرنه فاجعه انسانی به بار خواهد آمد و شاید امسال تعداد زیادی آنها بر اثر گرسنگی و سرمای شدید از بین بروند.

این در حالیست که اخیرآ احمد فیصل بیگ زاد والی بدخشان طی سفر رسمی به کشور دوست قرغزستان تفاهم نامه همکاری و کمک قرغزستان را به مردمان پامیر بدخشان امضاء کرد و خواهان کمک های بشری بیشتر شان به مردمان قرغز و باشندگان پامیر خرد و کلان ولسوالی واخان گردید.

جانب قرغیزستانی نیز به والی بدخشان وعده سپرد که در بخش های ایجاد کلینیک های صحی، ارسال ادویه و داکتران متخصص، مبارزه با فقر وگرسنگی، ایجاد مراکز تعلیمی و آموزشی همه ساله قرغزهای پامیر وهمه باشندگان این مناطق را کمک و یاری خواهند کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *