• انتشار: 20 ژانویه 2018
  • ساعت: 21:19
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 25806
پرینت

سرمایه گذاری ۷۵ میلیون دالری برای ساخت نیروگاه برق گازی در بلخ

قرار داد پروژه برق گازی مزار شریف از سوی معین وزارت انرژی وآّب و رییس غضنفر گروپ امروز شنبه با حضور محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور واعضای شورای عالی اقتصادی در ارگ امضاء شد.

 

وزارت مالیه با ارسال خبرنامه ای به رها نوشته است که رییس مشارکت عامه و خصوصی وزارت مالیه، معین انرژی وزارت انرژی و آّب، معین پالیسی وزارت معادن وپترولیم، رییس د افغانستان برشنا شرکت و سخنگوی وزارت معادن امروز با حضور در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت با تشریح جزئیات این قرار داد گفتند که شرکت غضنفر گروپ با همکاری مالی نهاد بین المللی (IFC) در این پروژه ۷۵ میلیون دالر سرمایه گذاری می کند.

براساس خبرنامه مذکور، به گونه اوسط ۴۰۰۰۰ خانواده و ۱۲۰ فابریکه متوسط وکوچک از برق تولیدی این پروژه مستفید خواهند شد.

خبرنامه علاوه می کند که اداره مالی بین المللی عضو گروپ بانک جهانی(IFC )  در ایجاد چهارچوب متوازن برای پروژه برق گازی مزارشریف نقش بسزایی را ایفا نموده ودر این راستا با غضنفر گروپ که یکی از مجتمع های پیشتاز خصوصی در کشور می باشد، همکاری کرده است.

عبدالمومن منصور، رییس مشارکت عامه وخصوصی وزارت مالیه گفت که گاز مورد نیاز پروژه تولید برق مزار شریف از تولیدات داخلی و از گاز مایع شبرغان تأمین خواهد شد وبرق تولید شده از آن از سوی د افغانستان برشنا شرکت خریداری می گردد.

کار پروژه تولید برق گازی مزارشریف که در ولسوالی دهدادی ولایت بلخ احداث می شود، دوسال زمان را در بر خواهد گرفت و ۵۲ میگاوات برق ظرفیت دارد.

براساس خبرنامه، این پروژه منبع پایدار انرژی داخلی برای شهروندان و متشبثین کشور است و باعث کاهش کسر بودجه حکومت، رشد تولیدات داخلی، بدیل پایدار برای انرژی وارداتی و رشد سرمایه گذاری سکتور خصوصی در بخش انرژی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *