• انتشار: 28 اکتبر 2016
  • ساعت: 15:53
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 14836
پرینت

سربازان آمریکایی همچنان اجازه حمله به شورشیان طالبان را ندارند

با وجود اینکه اوضاع امنیتی اخیرا در کشور وخیم تر شده و گروه طالبان نیز همچنان در تلاش برای پیشروی است، ولی برای سربازان آمریکایی همچنان، یک جنگجوی طالبان بودن، دلیل کافی برای هدف قرار دادن آن نمی باشد.

چارلز کلولند سخنگوی ماموریت نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان می گوید که نیروهای آمریکایی در افغانستان تنها هنگام دفاع از خود و یا هنگام کمک به نیروهای امنیتی افغانستان می توانند به طالبان حمله کنند.

چارلز کلولند در گفتگو با بربیرت نیوز از اینکه چرا سربازان آمریکایی باید ابتدا صبر کنند تا از سوی طالبان مورد حمله قرار بگیرند، سپس می توانند به آنها حمله کنند چیزی نگفت.

وی گفت “صلاحیت هایی که به ما اختیار شده، اجازه نمی دهد که جنگجویان طالبان را فقط بخاطر طالبان بودن هدف قرار دهیم. زیرا نیروهای آمریکایی همواره فقط صلاحیت دفاع از خود را داشته اند. نیروهای آمریکایی تنها زمانی می توانند به عاملی حمله کنند که خطر تهدیدی مستقیم برای آنها وجود داشته باشد.”

وی همچنین جمعه هفته پیش گفت که هدف نهایی جنگ درافغانستان این نیست که طالبان در جنگ شکست داده شود؛ بلکه راه حلی از طریق مذاکرات با طالبان هدف نهایی در افغانستان است.

گرچه نیروهای آمریکایی و جنگنده های آنان مجاز هستند تا اعضای گروه های القاعده و داعش را هدف قرار دهند، اما قوانین درگیری (ROE) هنگام مواجهه با طالبان برای این سربازان متفاوت است. این در حالیست که طالبان بزرگترین و قوی ترین گروه مخالف مسلح دولت افغانستان است و از تمامی دیگر گروه ها مناطق بیشتری را تحت کنترول خود دارد.

براساس بسیاری از ارزیابی ها، اوضاع امنیتی در کشور بخاطر انعطاف شورشیان طالبان، در حال وخیم تر شدن است.

با این وجود نیروهای آمریکایی تنها زمانی قادر به حمله علیه طالبان هستند، که آنها مستقیما از سوی طالبان مورد حمله قرار گیرند، و یا اینکه تشخیص داده شود که طالبان برای داعش و یا القاعده کمک مستقیمی می کند، و یا اینکه طالبان در موقعیتی خاص نیروهای امنیتی افغانستان را تهدید استراتژیک می کند.

جنرال جان کمپیل فرمانده پیشین نیروهای آمریکایی در افغانستان چند ماه پیش از اینکه بازنشست شود به اعضای کنگره این کشور گفته بود که پس از آنکه باراک اوباما ماموریت نظامی را در سال ۲۰۱۴ پایان داد، نیروهای آمریکایی نیز پیش دستی شان را در داشتن موضع حمله علیه طالبان از دست دادند.

وی گفته بود “چنین صلاحیتی ندارم، که فقط بخاطر اینکه آنها طالبان هستند، به آنها حمله کنیم.”

در همین حال، وی پیش از بازنشست شدنش بارها از باراک اوباما خواسته بود که یک بار دیگر نیروهای آمریکایی اجازه قرار گرفتن در موضع حمله را پیدا کنند، اما به درخواست های وی توجهی نشد.

جنرال جان نیکلسون فرمانده بر حال نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز بارها تلاش کرده تا فرمانده کل قوای این کشور را متقاعد کند تا صلاحیت قرار گرفتن در موضع حمله برای نیروهای آمریکایی علیه جنگجویان طالبان از سرگرفته شود.

و سرانجام، در ماه جوزای سال جاری بود که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اجازه داد تا بار دیگر نیروهای آمریکایی در جنگ با جنگجویان طالبان در موضع حمله قرار بگیرند.

چارلز کلولند گفت “باراک اوباما صلاحیت های جدیدی در اختیار نیروهای آمریکایی قرار داد تا بتوانیم به شرکای افغانستانی مان در دستیابی به طرح استراتژیک شان کمک کنیم. این صلاحیت جدید، اجازه می دهد که نیروهای آمریکایی هنگام درگیری از نیروهای امنیتی افغانستان حمایت کنند.”

جنرال جان نیکلسون گفت “هم اکنون با این صلاحیتی که داریم، قادریم نقش حمایتی بهتری برای نیروهای امنیتی افغانستان که مسئولیت جنگ با طالبان را بر عهده دارند، ایفا کنیم.”

اما سربازان آمریکایی همچنان محدود در چگونگی دفاع از خود در برابر حملات طالبان هستند، و برخی از این سربازان حتی قوانین درگیری (ROE) را محکوم کرده اند، زیرا به باور انها، این قوانین شفافیت کافی را ندارند.

در اوایل سال جاری و در یک گزارش تند که توسط پنتاگون و به نقل از یک سرباز نیروی ویژه آمریکا در افغانستان آماده نشر بود، در اشاره به قوانین درگیری آمریکا، نوشته شده بود، جنگ ۱۵ ساله در افغانستان با مشکل «ترس اخلاقی» و «نبود استراتژی عمیق و درست» مواجه است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *