• انتشار: ۱۷ ثور ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۳:۲۹
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 34400
پرینت

سران بلوچ از حکومت خواستند به بی‌عدالتی و تبعیض علیه قوم بلوچ پایان دهد

سران قوم بلوچ افغانستان حکومت وحدت ملی را به بی‌عدالتی و تبعیض علیه مردم این قوم متهم کرده می‌گویند حلقاتی در درون ارگ با هدف به حاشیه راندن بلوچ‌ها در حال دسیسه سازی می‌باشند.

شماری از بزرگان و وکلای قوم بلوچ امروز سه‌شنبه (۱۷ ثور) در یک نشست خبری در کابل از حکومت وحدت ملی خواستند که به بی‌عدالتی علیه آنها پایان دهند.

فریده حمیدی، نماینده مردم بلوچ در مجلس نمایندگان، گفت امروز قوم بلوچ  تصویرخود را در آینه حکومت وحدت ملی نمی‌بینند.

وی با بیان اینکه امروز قوم بلوچ نه وزیر دارد و نه معین گفت جوانان تحصیل کرده قوم بلوچ از عملکرد حکومت وحدت ملی مایوس شده‌اند.

خانم حمیدی از حکومت خواست که بی‌عدالتی و تبعیض علیه قوم بلوچ که سال‌های طرفدار حکومت‌های مرکزی بوده و حمایت‌شان کرده است، پایان دهند.

وی به سران حکومت وحدت ملی هشدار داده می‌گوید اگر سران حکومت وحدت ملی جایگاه قوم بلوچ را در حکومت تثبت نکند، مردم بلوچ در سراسر کشور دست به اعتراضات مسالمت آمیز زده و آرام نخواهند نشست.

در همین حال نادر بلوچ نماینده قوم بلوچ در مجلس سنا گفت: « امروز قوم دو میلیونی بلوچ افغانستان، شکار بازی‌های سیاسی شده است.»

آقای بلوچ گفت: «حلقاتی امروز در ارگ ریاست جمهوری ذهنیت رئیس جمهور را در برابر قوم ما تغییر داده و خواهان به حاشیه کشانیده قوم بلوچ از میدان سیاست افغانستان هستند.»  

وی به این حلقات هشدار داده می‌گویند اگر حکومت جلوی این حلقات را نگیرند، ما مجبورهستیم در نشست مطبوعاتی آینده نام‌های آنان را افشا کنیم.

آقای بلوچ از سیاسیون افغانستان نیز خواست با داشتن روحیه عدالت خواهی صدای‌شان را برای احقاق حقوق قوم بلوچ بلند نمایند.

وی از سازمان ملل متحد نیز خواست که بر حکومت وحدت ملی فشار وارد نماید تا حقوق ضایع شده قوم بلوچ را در نظر داشته و تامین نماید.

با آنکه قوم بلوچ یکی از اقوام به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی افغانستان است و مطابق به قانون باید از حقوق و امتیازاتی که برای سایر شهروندان در نظر گرفته شده برخوردار باشند اما آنان همواره ادعا کرده‌اند که زمامداران در مقابل بلوچ‌ها با بی‌عدالتی و تبعیض برخورد کرده‌اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *