• انتشار: ۲۹ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۱۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 26515
پرینت

سران ایران و هند بر تقویت نشست سه جانبه افغانستان-هند-ایران تاکید کردند

نارندرا مودی نخست وزیری هند و داکتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در بیانیه ای مشترک بر تقویت نشست سه جانبه افغانستان-ایران-هند تاکید ورزیدند.

سران دو کشور همچنین از تمامی کشورهای منطقه خواستند تا تلاش های بیشتری برای تقویت اتصال منطقه ای و برداشتن موانع موجود در ارتقا ترانزیت زمینی از خود نشان دهند.

لازم به ذکر است که داکتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در صدر هیاتی عالی رتبه از مقامات آن کشور به دهلی نو پایتخت هند سفر کرد و با سران هند به شمول نارندرا مودی دیدار داشت.

سران دو کشور ۹ یادداشت تفاهم با یکدیگر به امضا رساندند و همچنین بر گسترش اتصالات میان دو کشور فراتر از بندر چابهار توافق کردند.

دو کشور توافق کردند تا بندر چابهار را با ریل گذاری برای خط آهن به شهر زاهدان مرکز ولایت سیستان و بلوچستان متصل سازند و جاده ای به طول ۷۲۰۰ کیلومتر که جنوب را به شمال این کشور وصل می کند، اعمار کنند. این جاده چند منظوره می تواند خط سیری برای انتقال کالاهای تجارتی میان هند، ایران، افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، روسیه، آسیای مرکزی و اروپا باشد.

داکتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در دیدار با مودی گفت که کشورش نشستی زودهنگام برای هماهنگی برای ساخت این جاده در تهران برگزار می کند.

سران دو کشور در بیانیه ای مشترک ضمن تاکید بر چالش های تروریسم، بر لزوم شناسایی و رسیدگی به شرایط مناسب برای تقویت تروریسم و افراط گرایی تاکید کردند.

دو کشور همچنین به منظور تقویت تبادل فرهنگی میان خود، توافق بر صدور ویزای الکترونیکی میان یکدیگر کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *