• انتشار: ۲۲ جوزا ۱۳۹۶
  • ساعت: ۰۷:۴۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 21510
پرینت

سران افغانستان و پاکستان یک بار دیگر بر مبارزه علیه تروریسم تاکید کردند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری و محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان که در حاشیه نشست همکاری های شانگهای در شهر آستانه پایتخت قزاقستان دیدار کرده بودند بر همکاری مشترک بر مبارزه با تروریسم تاکید کردند.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان ضمن محکوم کردن حمله های اخیر در کابل گفت که کسانی که در این حادثه جان های شان را از دست دادند، افغان های بی گناه بودند، اما هدف ساحه دیپلوماتیک بود و این عمل خشونت بار در مغایرت با کنواسیون ویانا است.

محمد اشرف غنی نیز در این دیدار گفته: “افزایش حملات تروریستی بخصوص در ماه مبارک رمضان و در مراسم جنازۀ شهدا، غیر قابل قبول است.” وی بر ضرورت کاهش خشونت ها علیه مردم بی گناه افغانستان تاکید ورزید.

رئیس جمهور افزود: ” باید پاکستان و افغانستان دست به دست همدیگر بدهند تا شبکه های تروریستی، پناهگاه ها و همچنان منابع تمویل آنها را از بین ببرند.”

سران دو کشور توافق کردند تا تلاش های شانرا در امر مبارزه با تمام اشکال تروریزم که امنیت دو کشور و منطقه و فراتر از آنرا به مخاطره می اندازند، تشدید نمایند.

همچنان رئیس جمهور غنی و صدراعظم پاکستان توافق کردند که از میکانیزم نشست گروه هماهنگی چهارجانبه و دیدارهای دوجانبه به منظور اقدامات قوی و مشخص بر علیه گروه های تروریستی استفاده کنند و اقدامات انجام شده را ارزیابی و تایید نمایند.

هر دو جانب توافق نمودند که تیم های کاری را بگمارند تا برنامه های خویش را بخاطر اقدامات عاجل به منظور از بین بردن این چنین شبکه های تروریستی در ساحات مربوطه شان شریک و هماهنگ سازند. اولین جلسات کاری تیم های متذکره را کابل میزبانی نماید و جلسات بعدی آن در اسلام آباد برگزار شود.

سران دو کشور موافقت نمودند تا از نشست گروه هماهنگی چهارجانبه (افغانستان، پاکستان، چین و امریکا) به منظور گسترش صلح در افغانستان، استفاده نمایند.

رئیس جمهور غنی گفت که افغانستان آرزوی برقراری صلح دارد. وی افزود:” حکومت افغانستان در زمینه برقراری صلح تنها به آرزو اکتفا نکرده، بلکه در عمل نیز ظرفیت خود را نشان داده که نمونه آن صلح با حزب اسلامی می باشد و این در نوع خود اولین صلحی در ۴۰ سال گذشته بوده است.” اما رئیس جمهور گفت که زمان بیشتر برای طالبان در این خصوص وجود ندارد زیرا حوصله مردم افغانستان و جامعه جهانی بخاطر عملکردهای شنیع آنان به سر آمده است.”

هر دو جانب همچنان توافق کردند که علیه آن عده گروه های که از اشتراک در پروسه صلح امتناع می ورزند، اقدامات لازم کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *