• انتشار: 24 جولای 2019
  • ساعت: 09:52
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36202
پرینت
واکنش تیم انتخاباتی صلح و اعتدال به سخنان اخیر ترامپ

سخنان ترامپ مغایر با ارزش ها، منافع ملی و تعهدات دو جانبه امریکا و افغانستان است

تیم انتخاباتی صلح و اعتدال به رهبری حنیف اتمر در واکنش به سخنان اخیر ترامپ اینگونه اظهارات را خلاف ارزش ها، منافع ملی و تعهدات میان امریکا و افغانستان عنوان کرد.

تیم انتخاباتی صلح و اعتدال با انشتار اعلامیه ای تأکید کرد:”افغانستان کشوری پر افتخار، با تاریخ کهن و مردم آزاده و سربلند است که توانسته در طول تاریخ استقلال، تمامیت ارضی، حاکمیت ملی، هویت و غرور ملی خویش را با قربانی‌های بسیار صیانت نماید.”

در اعلامیه آمده است:”دیروز رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا در جریان دیدار با صدراعظم پاکستان، عبارات “محو افغانستان” و ” از بین بردن ده ملیون افغان”را به کار برده است که با مفاخر تاریخی، غرور ملی و عزت مردم آزاده افغانستان در تضاد می باشد. ما در حالی که با مردم امریکا در مبارزه با تروریزم و گشودن صفحه جدید در تاریخ معاصر افغانستان مشترکا گام برداشته و متحمل قربانی شده‌ایم، این اظهارات آقای ترامپ را مغایر ارزشها و منافع ملی و تعهدات دوجانبه هر دو کشور تلقی می‌نماییم.”

تیم صلح و اعتدال تاکید کرد این تیم در کنار مردم افغانستان پیوسته از پروسه مصالحه ملی حمایت نموده و یک بار دیگر از موقف قبلی خویش مبنی بر ختم هرچه سریع‌تر جنگ و تحقق صلح عادلانه و پایدار تاکید می ورزد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا، روز گذشته (دوشنبه ۳۱ سرطان) در دیدار با عمران خان نخست وزیر پاکستان در واشنگتن در خصوص استراتژی کشورش در افغانستان گفت که اگر امریکا بخواهد در جنگ با افغانستان در ظرف یک هفته پیروز خواهد شد.

آقای ترامپ در مورد نحوه دستیابی به این پیروزی افزوده بود: “نمی‌خواهم ده میلیون نفر را بکشم. افغانستان ممکن است از صفحه روزگار محو شود. نمی‌خواهم آن راه را بروم.”

آقای ترامپ گفته بود که کشورش بزرگترین بمب غیرهسته‌ای را در افغانستان انداخته است و افزود که نیازی نیست امریکا برای پایان جنگ در آن کشور به چنان راهی برود.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز این اظهارات ترامپ را محکوم کرده و از واشنگتن خواسته تا درباره اظهارات ترامپ توضیح دهد.

حامد کرزی رییس جمهور پیشین، رحمت الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری، عبداللطیف پدرام نامزد انتخابات ریاست جمهوری و شمار زیادی از چهره‌های سیاسی این اظهارات ترامپ را به شدت محکوم کرده‌اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *