• انتشار: ۲۲ سنبله ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۴:۴۸
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 2572
پرینت
وزیر فواید عامه:

سال آینده؛ سال انکشاف سرک های ولایت های مرکزی است

وزارت فواید عامه در نظر دارد که سال ۱۳۹۵ چهار پروژه بزرگ سرک سازی به طول ۹۰۰ کیلومتر در ولایت بامیان و ولایت های همجوارش را آغاز کند.

محمود بلیغ، وزیر فواید عامه در بازدید خود از ولایت بامیان گفت: کار سرک های بامیان- بغلان به طول ۱۵۲ کیلومتر، سرک بامیان الی سپین‌بولدک که از ولایات دایکندی، ارزگان و قندهار می گذرد به فاصله ۵۵۰ کیلومتر، سرک ولسوالی یکاولنگ – بامیان الی ولسوالی دره صوف ولایت سمنگان به فاصله ۱۹۸ کیلومتر و فاز دوم سرک گردن دیوال به فاصله ۶۰ کیلومتر، در سال آینده آغاز می شود.

به گفته وزیر فواید عامه بودجه اکثر این پروژه های بزرگ، توسط بانک جهانی و بانک آسیاب تمویل می شود.

آقای بلیغ روز گذشته (شنبه) از جریان کار شاهراه بامیان – کابل از مسیر کوتل آجی گگ دیدن کرد و گفت: ۴۵ کیلومتر این سرک تکمیل شده و کار ۳۸ کیلومتر دیگر این سرک تاپایان امسال تکمیل و به بهره برداری سپرده می شود.

وزیر فواید عامه افزود که این پروژه های ملی سرک سازی به هدف اتصال ولایات شرق به غرب وجنوب به شمال است که مارا کمک می کند به هدف ایجاد شاهراه حلقوی کشور برسیم.

آقای بلیغ گفت: ” به زودی کار ساخت ۱۹۸ کیلومتر سرک دهلیز شمال به جنوب از ولسوالی یکه ولنگ بامیان تا ولسوالی دره صوف سمنگان با بودجه نزدیک به ۲۰۰ میلیون دالر امریکایی از کمک های بانک آسیایی آغاز می شود.

قابل ذکر است که هم اکنون پروژه ٨٢ کیلومتری سرک کوتل اونی- بامیان تحت اعمار قرار دارد و تاکنون حدود ۴۶ کیلومتر از این مسیر به طور کامل آسفالت و متباقی تحت کار قرار دارد.

پروژه سرک دره صوف- یکاولنگ نیز به طول بیش از ١٨٠ کیلومتر سال آینده در این ولایت شروع خواهد شد.

بر علاوه اعمار سرک دوشی- بامیان به طول بیش از ١۵٠ کیلومتر نیز سال آینده رسما آغاز خواهد شد.

همچنین مطالعات امکان سنجی سرک یکاولنگ- نیلی- ترینکوت و قندهار به طول ۵۵٠ کیلومتر که مسیر پایانی دهلیز شمال به جنوب می باشد نیز هم اکنون شروع شده و کار بالای آن جریان دارد.

۶٠ کیلومتر از سرک گردن دیوال نیز در مراحل تدارکاتی قراردارد که با ختم مراحل اداری آن، امید می رود اعمار این سرک نیز سال آینده رسما شروع شود.

باشندگان بامیان باابراز خرسندی می گویند که با ایجاد این شاهراه ها و اتصال بامیان به ولایات شمال و جنوب کشور بازار خوبی برای محصولات محلی این ولایت فراهم می شود.

از سوی دیگر محمد طاهر زهیر والی بامیان بااظهار خرسندی می گوید که با تکمیل این پروژه ها، تغییرات مثبت بر زندگی روزمره مردم بامیان رونما خواهد شد.

به گفته والی بامیان، اگر همه سرک های این ولایت اسفالت شود، آمار سیاحین و گردشگران نیز افزایش خواهد یافت.

ولایت های بامیان، دایکندی و غور از ولایت های است که طی بیش از یک دهه اخیر کمترین انکشاف در عرصه سرک سازی داشته است.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *