• انتشار: ۲۱ ثور ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۷:۱۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 9492
پرینت

سالانه ۱۵۰۰ کیلوگرم عسل در کشور تولید می شود

وزارت زراعت و مالداری می گوید که بیش از ۶ هزار زنبور دار که ۵۵۰ تن آنان زنان هستند در سراسر کشور مشغول تولید عسل می باشند.

اسدالله ضمیر، وزیر زراعت و مالداری امروز سه شنبه در دومین کنفرانس “زنبور داری و تجلیل از روز عسل” گفت که ۲۱۰ هزار صندوق زنبور عسل در کشور موجود است و سالانه ۱۵۰۰ کیلوگرم عسل طبیعی تولید می شود.

آقای ضمیر افزود اما کشور ما با داشتن محیط و هوای مساعد و مناسب برای زنبورداری، ظرفیت نگهداری بیش از یک میلیون صندوق زنبور را دارا است.

ضمیر با تأکید بر اینکه برای رُشد زنبور‌داری در کشور باید نخست آسیب شناسی شود افزود: چالش‌های فرا‌رُوی زنبور‌داری در افغانستان زیاد است و در سال‌های گذشته نیز به آن توجه صورت نگرفته است.

او افزود، کمرنگ بودن بازار فروش عسل تولیدی زنبورداران، واردات عسل کم کیفیت از کشورهای همسایه، نبود مراکز پروسس و بسته بندی و نداشتن تصدیق نامه برای ورود به بازار‌های جهانی، از مسایلی است که زنبورداران با آن‌ها مواجه هستند.

وزیر اظهار کرد: افغانستان مارکیت خوبی برای فروش عسل دارد، اما توجه بیشتر مردم به عسل‌های خارجی است.

اسدالله ضمیر از سکتور‌های خصوصی خواست تا روی تولیدات داخلی سرمایه‌گذاری کند تا ما مجبور به وارد کردن محصولات خارجی نباشیم.

در همین حال «جهانگیرمیاخیل» رئیس عمومی «خدمات مالداری و بهداشت حیوانی» وزارت کشاوزی با بیان اینکه اکنون عسل افغانستانی بیشتر به کشور‌های پاکستان و کشور‌های عربی صادر می‌شود گفت: کشور پاکستان عسل افغانستانی را بنام پاکستانی به سایر کشور‌ها عرضه می‌کند.

میاخیل از موجودیت ۴ نوع زنبورعسل در کشور خبر داد و تصریح کرد: اکنون رقم درست صادرات و واردات عسل وجود ندارد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *