• انتشار: 9 آگوست 2015
  • ساعت: 15:44
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 1598
پرینت
وزیر اقتصاد:

سالانه بیش از ۴۰۰ هزار جوان وارد بازار کار می شود

عبدالستار مراد، وزیر اقتصاد می گوید که سالانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر وارد بازار کار می شود که ۲۶ درصد شان بیکار می مانند.

آقای مراد امروز (یکشنبه) هنگام نشر گزارش صندوق جمعیت سازمان ملل گفت، تنها ۱۹ درصد جوانان شغل مطمئن، ۸۱ درصد دیگر شغل های غیر مطمئن دارند.

وی همچنین افزود، با استفاده درست از نیروی کار جوان می توان کشور را به قله های ترقی رساند.

معینیت امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ و صندوق جمعیت ملل متحد با همکاری وزارت اقتصاد و کار و امور اجتماعی گزارش “سرمایه گذاری روی توانمند سازی، تعلیم و اشتغال جوانان؛ مسیر اینده انکشاف افغانستان” در چگونگی تحقق مزیت جمعیتی افغانستان را منتشر کرد.

صندوق جمعیت ملل متحد در افغانستان در این گزارش نگاشته است که ۶۳ درصد جمعیت کشور را جوانان زیر ۲۵ سال تشکیل می دهد.

این صندوق آورده است که به منظور بهره وری از مزایای اقتصادی گذار نفوس و مزیت نفوس باید روی جوانان سرمایه گذاری صورت بگیرد.

هنگام نشر این گزارش، وزیران وزارت های اطلاعات و فرهنگ، کار و امور اجتماعی و اقتصاد ایراد کردند که برنامه های بلند مدت و کاملی برای امور جوانان روی دست گرفته اند.

نسرین اوریاخیل، وزیر کار و امور اجتماعی گفت که به منظور جذب واجدان شرایط کار و جلوگیری از فساد، کمیته ملی کار را به کابینه معرفی کردیم و مورد قبول کابینه نیز واقع شده است و به زودی کار خود را آغاز خواهد کرد.

خانم اوریاخیل همچنین افزود که وزارت در حال پالیسی سازی برای استخدام نیز می باشد.

وی خاطر نشان کرد، بیکاری و ناامنی رابطه مستقیم با هم دارند و هر چه میزان رشد بیکاری در کشور بالا برود، از سوی دیگر میزان ناامنی نیز بیشتر می شود. بیکاری باعث فرار مغزها نیز می شود.

در همین حال، مقام های صندوق جمعیت ملل متحد در افغانستان می گویند که حکومت توانمند سازی دختران، افزایش سرمایه گذاری در معارف و برنامه های اشتغال زایی به شکل مفید را برای جوانان تدوین کند.

انیت ساکس رابرتسون، نماینده صندوق جمعیت ملل متحد در افغانستان گفت که تحلیل های مختلف در جهان نشان می دهد که سرمایه گذاری روی دختران یک عامل مهم برای انتخاب سبک زندگی و حقوقشان است.

خانم رابرتسون اضافه کرد دختران حق انتخاب همسر، زمان ازدواج و چگونگی مادر شدن بدون هر نوع خشونت را دارند.

وی اظهار خرسندی کرد که طی ده سال گذشته، نسبت باروری از ۶٫۳ درصد به ۵٫۱ درصد کاهش یافته است و میزان استفاده از روش های مدرن تنظیم خانواده بالا رفته است.

به گفته وی ۲۰ درصد زنان در کشور از روش های مدرن برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند.

گفتنی است که در زمینه معارف بر اساس گزارش بانک جهانی، طی سال ۲۰۱۴ حدود ۱۸ درصد هزینه های دولت در عرصه معارف بوده است.

از سوی دیگر تخمین های وزارت معارف نشان می دهد، تا سال ۲۰۲۰ حدود ۹ میلیون کودک نیاز دسترسی به تعلیمات ابتدایی و حدود ۳ میلیون دیگر نیاز به تعلیمات ثانوی خواهند داشت که هر سال باید ۵۰۰ میلیون دالر در سال باید برای افزایش معلمان شود.

نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل می گوید که حکومت باید اولویت اصلی اش، برنامه های تعلیمات ثانوی با کیفیت و فنی باشد تا مهارت ها گسترش یابد.

وی در زمینه بیکاری جوانان افزود که اگر جوانان بیکار شوند، ناامیدی در ذهن آنان رسوخ می کند و می تواند  منجر به بروز کشمکش و بی ثباتی اجتماعی شود.

این گزارش در حالی نشر می شود که طی چند ماه اخیر، سیل عظیمی از جوانان به دلیل بی کاری و ناامنی کشور را ترک می کنند و راهی دیار غربت می شوند.

اکثر این جوانان کسانی هستند که تحصیلات عالی دارند ولی بعد از فراغت وارد بازار کار نشده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *