• انتشار: 4 نوامبر 2016
  • ساعت: 00:51
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 15067
پرینت
روسیه:

سازوکارهای فعلی در افغانستان اگر کارا نباشند، تدابیر دیگری در نظر گرفته می شود

روسیه گفته است که با در نظر داشت روابط فعلی روسیه و افغانستان، اگر ساز و کارهای فعلی در افغانستان کارا نباشند، تدابیر دیگری در این خصوص سنجیده می شود.

این گفته ها در دیدار داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور در حاشیه نشست سران کشورهای عضو سازمان شانگهای در بیشکک پایتخت قیرقیزستان با دیمتری مدویدوف نخست وزیر روسیه مطرح شد.

در این دیدار آقای عبدالله ضمن قدردانی از حمایت های روسیه از افغانستان گفت که سازمان شانگهای در مبارزه با تروریزم و تامین صلح در منطقه یکی از سازوکارهای موثر است و روابط میان دو کشور نیز در ۱۵ سال گذشته بهبود یافته است.

رئیس اجرایی کشور همچنین گفت “قبل از پانزده سال نیز شما ما را در مقابله با تروریزم و القاعده کمک کردید و این همکاری باید تا نابودی دهشت افکنی در منطقه ادامه یابد.”

آقای عبدالله دراین نشست همچنین درباره آخرین تحولات امنیتی و سیاسی افغانستان به مدویدوف گفت: با وجود اینکه دولت افغانستان در سال جاری در مناطق مختلفی درگیر نبرد با دهشت افکنان بوده، اما همچنان شاهد پیشرفت هایی مثبت در تمامی عرصه ها نیز بوده است.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت هایش به اعطای بورسیه های تحصیلی روسیه به دانشجویان افغانستانی اشاره کرده و از این اقدام روسیه قدردانی کرد.

نخست وزیر روسیه نیز در این دیدار گفت: “ما خواهان موفقیت شما در افغانستان هستیم و سیاست ما در مورد افغانستان تغییر نکرده است. امیدواریم روابط اقتصادی ما نیز توسعه بیشتر یابد. ما خواهان گسترش روابط میان دو کشور در تمام عرصه‌ ها هستیم.”

دیمتری مدویدوف تاکید کرد که امیدوار است ساز و کارهای فعلی در افغانستان کارامد باشند، در غیر این صورت تدابیر لازم دیگری در خصوص عملیاتی ساختن همکاری ها در نظر گرفته می شود.

آقای مدویدوف در صحبت‌های خویش همچنان علاوه کرد که کشورش به کمک‌های انسانی، فراهم سازی بورسیه برای دانشجویان افغانستان و آموزش نظامیان افغانستان ادامه می‌دهد.

رئیس اجرایی کشور همچنین از آقای مدویدوف با توجه به تجربه روسیه در عرصه رسیدگی به حوادث خواهان کمک به مرکز رسیدگی به حالات اضطرار و حوادث افغانستان شد.

آقای مدویدوف با استقبال از این طرح آمادگی کشورش را برای تربیت و آموزش کادرهای افغانستان در این عرصه ابراز کرد.

در این نشست همچنین روابط منطقه ‌ای افغانستان، مبارزه با تروریزم و همکاری‌ های بانکی میان دو کشور مورد بحث قرارگرفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *