• انتشار: 14 نوامبر 2016
  • ساعت: 16:41
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 15329
پرینت

سازمان گزارشگران بدون مرز از وضعیت خبرنگاران در افغانستان ابراز نگرانی کرد

نهاد بین المللی گزارشگران بدون مرز از وضعیت امنیتی خبرنگاران و خشونت علیه آنان اظهار نگرانی کرد و گفت که تا زمانی که امنیت خبرنگاران تامین نشود، آزادی بیان وجود ندارد.

محمد رضا معینی، رئیس بخش افغانستان و ایران گزارشگران بدون مرز، امروز دوشنبه در نشستی که به منظور وضعیت امنیتی خبرنگاران برگزار شده بود گفت که باید به خودسری های برخی از والیان پایان داده شود تا آزادی بیان با خطر مواجه نشود.

نقشه ای که سازمان گزارشگران بدون مرز منتشر کرده است افغانستان در قسمت سرخ قرار دارد و نسبت به کشورها ایران در وضعیت بهتری قرار دارد. بعد از خط سرخ، در نقشه سیاه است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که چندی پیش یک نهاد پشتیبان رسانه ها گفته بود در سال جاری ۳۷۷ مورد خشونت علیه خبرنگاران صورت گرفته که برابر با تعداد خشونت ها در ۸ سال اخیر است.

سرور دانش معاون رئیس جمهوری در پیامی به این نشست گفت که خشونت، چالشی است فراروی دولت و رسانه ها؛ که باید با همکاری برای رفع آن اقدام شود. او از رسانه ها خواست که برای مبارزه با دشمن مشترک همکار باشیم.

آقای دانش همچنین در پیام خود گفته بود که حکومت وحدت ملی در قبال ازادی بیان متعهد است و تاکنون اقدام های زیادی برای حفظ ارزشهای ازادی بیان انجام داده است.

اما خبرنگاران بر این باورند که در کشور قوانین زیادی برای رفاه اجتماعی توشیح شده است ولی این قوانین فقط روی کاغذ است و اجرایی نمی شود.

آنان از مقام های دولتی می خواهند که برای آزادی بیان ارزش قائل شوند و اجازه ندهند خشونت، ازادی بیان را با خطر مواجه کند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *