• انتشار: 14 نوامبر 2019
  • ساعت: 10:41
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 39521
پرینت
عبدالله عبدالله با یاماماتو دیدار کرد

سازمان ملل در پاکسازی آراء سهل انگاری کرده است

رئیس اجرایی به نمایندۀ ملل متحد گفته است عملکردهای این‌چنینی این سازمان، به اعتبار سازمان ملل صدمه زده و برای افغانستان «خطرناک و بحران‌آفرین» است.

روز گذشته عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی و یکی از نامزدان ریاست جمهوری با تادامیچی یاماموتو، نمایندۀ ویژۀ سرمنشی ملل متحد برای افغانستان دیدار کرد.

یک منبع موثق در این مورد به یکی از رسانه ها گفته است این دیدار بسیار جدی بوده، دکتر عبدالله عملکرد هیأت معاونت ملل متحد برای افغانستان را به باد انتقاد گرفته و گفته است، «اقدامات اخیر و سهل‌انگاری غیرمعمول یوناما در پیوند به پاک‌سازی و بازشماری آرا پیش از ابطال آرای جنجالی مخالف طرزالعمل بوده و روند بررسی آرا را زیر سئوال برده است.»

به گفتۀ منبع، دکتر عبدالله در بارۀ نشر نامۀ یوناما عنوانی مولاناعبدالله، یکی از کمیشنران کمیسیون انتخابات از ملل متحد وضاحت خواسته و گفته است ارسال نامه‌ با استناد به اطلاعات ناقص با چنین لحنی، در وضعیت کنونی افغانستان درست نیست، احساسات قومی و مذهبی مردم افغانستان را تحریک کرده و با نفس مأموریت سازمان ملل متحد در تضاد است.

منبع به سلا وطن دار گفت رئیس اجرایی به نمایندۀ ملل متحد گفته است عملکردهای این‌چنینی این سازمان، به اعتبار سازمان ملل صدمه زده و برای افغانستان «خطرناک و بحران‌آفرین» است.

رئیس اجرایی در این دیدار به آقای یاماموتو گفته است تیم ثبات‌وهم‌گرایی تحرکات دیپلماتیک و موضع‌گیری‌های تمام دست‌اندرکاران در رابطه با انتخابات را زیر نظر دارد؛ زیرا «مردم افغانستان قربانی اصلی تقلب‌اند و در این دور از انتخابات به هیچ طرف و گروهی اجازۀ به حق‌نشاندن نتیجۀ برآمده از تقلب را نمی‌دهد.»

این در حالی ست که سه روز پیش نامه‌یی از نشانی دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها درز کرد. در این نامه مولاناعبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات متهم به توهین به رئیس مرکز معلومات دیجیتالی این کمیسیون شده بود.

اما مولاناعبدالله روز گذشته در یک نشست خبری گفته‌های یوناما را رد کرد و برخورد این سازمان را غیردیپلوماتیک ‌خواند.

آقای عبدالله هم‌چنان گفت، در درون کمیسیون تهدید شده که پانزده روز سکوت کند و در صورتیکه به این خواسته تمکین نکند، کمیسیون انتخابات به نامۀ یوناما رسماً پاسخ خواهد داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *