• انتشار: ۱۷ سنبله ۱۳۹۵
  • ساعت: ۲۳:۵۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 13161
پرینت

سازمان ملل درخواست افزایش فوری کمک برای بیش از یک میلیون بیجاشده افغانستان کرد

استفان اوبرایان معاون بانکی مون در امور بشردوستانه از جامعه جهانی خواست تا فورا کمک هایشان را برای بیش از یک میلیون بیجاشدگان داخلی افغانستان افزایش دهند.

استفان اوبرایان معاون بانکی مون سرمنشی سازمان ملل متحد در امور بشر دوستانه که برای یک سفر دو روزه وارد کابل شده است گفت افغانستان در حال مواجهه با بحران حقوق بشری است، زیرا بسیاری از خانواده های آسیب پذیر که به دلایل مسایل داخلی و خارجی بیجا شده اند زمستان سوزناک افغانستان را پیش رو دارند.

روزانه به طور متوسط ۵۰۰۰ مهاجر افغان از پاکستان به کشور برمی گردد، که وضعیت مطلوبی ندارند. به همین منظور، نهادهای بشردوستانه در افغانستان درخواست فوری ۱۵۰ میلیون دالر کمک کرده اند تا بتوانند به این بحران رسیدگی کنند.

استفان اوبرایان گفت “خانواده ها خانه ها و زندگی شان را از دست داده اند. بیجاشدگان در چادرها زندگی می کنند، در حالیکه نمی توانند به فرزندانشان غذا بدهند، فرزندانشان هیچ گونه دسترسی به تحصیل ندارند. این چرخه طولانی درگیری ها در افغانستان هر چه سریعتر باید پایان یابد تا از از دست رفتن نسل دیگری از کودکان در جنگ و رنج جلوگیری به عمل آید.”

لازم به ذکر است که آقای اوبرایان طی این سفرش به افغانستان، با مقامات دولتی، شرکای حقوق بشری اش و برخی دیپلومات ها و خانواده های بیجا شده در نقاط درگیری ملاقات کرد.

به گفته وی، تاثیرات بد حقوق بشری که ناشی از درگیری های طولانی در افغانستان است بسیار وخیم می باشد. بیش از ۱٫۱ میلیون نفر از خانه هایشان بخاطر درگیری ها فراری شده اند. همچنان که درگیریها افزایش می یابد، نیاز به کمک های بشردوستانه نیز افزایش می یابد، و این درحالیست که دسترسی به مکان های نیازمند نیز محدودتر می گردد.

او افزود “سو تعذیه در افغانستان ۲٫۷ میلیون نفر به شمول یک میلیون کودک زیر پنج سال را تهدید می کند. تنها به ۳۵ فیصد کودکان دارای سوء تغذیه دسترسی پیدا می شود، و از این میان تنها به ۲۵ فیصد واقعا رسیدگی صورت می گیرد و درمان می شوند. باید بیشتر از این تلاش کرد تا از رنج و جان دادن کودکان جلوگیری شود.”

آقای استفان اوبرایان از دولت افغانستان، کمک کنندها، جامعه جهانی و تمامی شرکای بشردوستانه اش خواست تا متعهد به نجات جان افراد در افغانستان باشند؛ و این تعهد خود را از طریق ارائه خدمات بهتر صحی و مبارزه با سوء تغذیه انجام دهند.

او گفت که سوء تغذیه هم اکنون از درگیری های افغانستان، بیشتر کودکان را قربانی می گیرد.

معاون بانکی مون تاکید کرد “هم اکنون جامعه جهانی باید از هر زمان دیگری حمایت بیشتری از مردم افغانستان کند و برای خانواده های بیجا شده و مهاجران بازگشته تسهیلات فراهم کند، و جلوی مرگ بیش از ۱۲۶ هزار کودک را در امسال بگیرد.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *