• انتشار: 2 می 2016
  • ساعت: 18:41
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 9158
پرینت

سازمان ملل برای جلب توجه جامعه جهانی به بامیان تلاش می کند

نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان، پیش از ظهر امروز برای آگاهی از مشکلات باشندگان بامیان، به این ولایت سفر کرد. او مشکلات موجود در این ولایت را، در مقایسه با سایر مناطق افغانستان، جدی تر خواند.

نیکولاس هایسم که پس از گفتگو با مقام های محلی با خبرنگاران بامیان صحبت می کرد، گفت که سازمان ملل متعهد است که در بامیان حضور داشته باشد و برای بهبود وضعیت زندگی مردم، تلاش کند.

آقای هایسم افزود که باشندگان بامیان از مشکلات بسیار جدی رنج می برند که یکی از آنها ناامنی در راه های ارتباطی منتهی به این ولایت است:”شورای امنیت سازمان ملل متحد و دولت افغانستان به عنوان یکی از اعضای آن، باید در این زمینه وارد اقدامات جدی شوند”.

راه های ارتباطی بامیان و تمام مناطق مرکزی از ولایات به نسبت ناآرام میدان وردک و پروان می گذرند. شورشیان مسلح در این مسیرها، هر از گاهی دست به کشتار مسافران و سرقت اموال آنان می زنند. بتازگی، آدم ربایی در این مسیرها نیز افزایش یافته و باشندگان مناطق مرکزی از جمله بامیان را با مشکلات جدی ای مواجه کرده است.

نیکولاس هایسم هرچند گفت که نماینده شورای امنیت سازمان ملل متحد در افغانستان است، اما در مورد اقدامات این شورا برای حل این مشکل، ابراز نظری نکرد.

وعده های جدید
نماینده ویژه سرمنشی ملل متحد در افغانستان، بامیان را ولایتی محروم خواند و تعهد سپرد که برای جلب توجه جامعه جهانی به این ولایت تلاش می کند.

آقای هایسم با بیان اینکه از چندی بدینسو، سفیران چندین کشور به بامیان سفر کرده اند، وعده داد که سفیران کشوران بیشتری را تشویق خواهد کرد تا به بامیان سفر کنند تا از مشکلات باشندگان این ولایت، با خبر شوند.

او تصریح کرد که بامیان از لحاظ امنیتی هیچ مشکلی ندارد و به همین دلیل برای سرمایه گذاری های بزرگ، منطقه مناسبی به شمار می رود:” این موضوع برای برای ما یک ارزش کاری در آینده محسوب می شود”.

بامیان از ولایت های کمتر انکشاف/توسعه یافته در مرکز کشور است که در یک و نیم دهه گذشته از پروژه های بزرگ انکشافی و بازسازی محروم بوده است؛ مساله ای که باشندگان این ولایت، دلیل اصلی آن را رسوبات قومی و قبیله ای باقی مانده در بدنه دولت مرکزی و رفتار تبعیض آمیز سردمداران دولت با خود می دانند.

با این وجود نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان، متعهد شد که مشکلات باشندگان بامیان را با دولت مرکزی افغانستان و نیز کشورهای کمک کننده مطرح می کند تا پس از این، توجه بیشتری به این ولایت صورت گیرد.

زمان احمدی- بامیان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *