• انتشار: ۲۲ جدی ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۷:۳۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 17415
پرینت

سازمان ملل افغانستان را به عنوان یکی از خطرناک ترین کشورهای دنیا اعلام کرد

دفتر هماهنگی های سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه در گزارشی از افغانستان به عنوان یکی از خطرناک ترین کشورهای دنیا یاد کرده است.

این دفتر در گزارشی نوشته است: «افغانستان همچنان یکی از خطرناک ترین و پرخشونت ترین کشورهای دنیا توام با فساد می باشد. گسترش جغرافیایی ناآرامی ها و ادامه دار شدن درگیری ها منجر به افزایش ۱۳ درصدی در آمار افراد نیازمند به کمک های بشر دوستانه در سال ۲۰۱۷ شده است. این رقم هم اکنون به ۹.۳ میلیون نفر رسیده است.»

براساس گزارش، در ۹ ماهه اول سال میلادی گذشته ۸۳۹۷ مورد تلفات غیرنظامیان در کشور ثبت گردید که بالاترین رکورد بود، که از این میان، ۱۵ درصد افزایش در تلفات کودکان نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۵ را نشان می داد.

همچنین گزارش افزوده است «در سال ۲۰۱۶، افزایش درگیری های زمینی همچنان از اصلی ترین عامل افزایش تلفات غیرنظامیان بود، در حالیکه این امر همچنین سبب محدودیت تردد آزادانه غیرنظامیان می شد و باقی مانده های قابل انفجار از ابزارآلات جنگی به طور قابل ملاحظه ای در افزایش تلفات کودکان نقش داشت.»

همچنین تعداد افراد بی جاشده همچنان در حال افزایش است. در ۹ ماه اول سال گذشته میلادی، نزدیک به نیم میلیون نفر مجبور به ترک خانه هایشان شده و آواره گردیدند. از این تعداد، نزدیک به ۵۶ درصد آنها را کودکان تشکیل می دادند که با خطرهای متعددی از جمله سواستفاده های جنسی و یا کاری مواجه می شوند. خطرهای دیگری چون ازدواج های اجباری زیر سن قانونی برای دختران و یا صدمات روانی نیز گزارش شده است.

بربنیاد گزارش این دفتر، سوء تغذیه حاد نیز دست کم در ۲۰ ولایت کشور در آستانه وضعیت اضطراری قرار گرفته است. تقریبا ۱.۸ میلیون نفر به نیازمند رسیدگی در این زمینه دارند که از این تعداد، ۱.۵ میلیون نفرشان را کودکان تشکیل می دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *