• انتشار: ۲۹ اسد ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۴:۴۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 23701
پرینت

سازمان ملل: ادامه‌ی فعالیت کارمندان امدادرسان در افغانستان دشوار است

سازمان ملل متحد در تازه ترین گزارش خود به مناسبت روز جهانی بشردوستی اورده است که شرایط و ادامه فعالیت بشردوستانه در افغانستان با دشواری هایی مواجه است.

این سازمان می گوید که از آغاز سال روان میلادی تا اکنون ۱۲ امدادرسان در افغانستان کشته و تقریباً به همین تعداد زخمی شده اند که به باور سازمان ملل متحد پیامی منفی برای ادامه فعالیت نهادهای امدادرسان در افغانستان است.

ریک پیپرکورن، سرپرست دفتر هماهنگی امور بشری سازمان ملل متحد گفته است که شفاخانه‌ها، کلینیک‌ها، آمبولانس‌ها و امدادرسانان که برای جامعه خدمات عرضه می‌کنند، هدف قرار می‌گیرند.

همزمان با روز جهانی بشردوستی یا امور بشردوستانه، سازمان ملل متحد شعار امسال خود را به مصؤونیت افراد ملکی در جریان منازعات مسلحانه اختصاص داده است “غیرنظامیان هدف نیستند”.

آقای پیپرکورن می‌گوید، در هر ماه به حد اوسط بیش از دوازه حمله بالای سهولت‌های امور بشری صورت می‌گیرد و خشونت‌ها هر روز گراف صعودی را می‌پیماید.

او می‌افزاید “از اول جنوری امسال تا ماه جون ۲۰۶ واقعه علیه امدادرسانان و سهولت‌های بشردوستانه ثبت شده است. تقریباً ۸۰ حمله بر سهولت‌های صحی، این یک مشکل است”.

از سوی دیگر، وحیدالله امانی، سخنگوی برنامه غذایی جهان، می‌گوید که در کنار ناامنی، صعب‌العبور بودن افغانستان، موجودیت جنجال‌ها و مشکلات سیاسی – اجتماعی، امور بشردوستانه را با چالش مواجه می‌سازد.

به نقل از VOA؛ آقای امانی، با اشاره به نبردهای مسلحانه در نقاط مختلف افغانستان، می‌افزاید “افزایش جنگ نه تنها برای WFP من فکر می‌کنم که برای تمام ادارات بشری که در افغانستان کار می‌کنند، نگرانی همه یکسان است. برخی اوقات تأثیرات آن نظر به ما بیشتر روی کسانی زیاد است که نادار اند؛ چون به دلیل جنگ برخی جاها راه بند است، ما نمی‌توانیم که کمک‌ها را به موقع برسانیم”.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد، می‌گوید، فعالان امور بشردوستانه در شرایط دشوار و بیشتر اوقات به قیمت جان شان کار می‌کنند و هر از گاهی هدف حملات عمدی قرار می‌گیرند.

نهادهای امدادرسان و سازمان ملل متحد، از طرفین درگیر در جنگ افغانستان می‌خواهند که قواعد و قوانین جنگ را مراعات و به مصؤونیت غیرنظامیان – به ویژه کودکان و زنان که بیشتر آسیب‌پذیر اند – امدادرسانان و فعالیت‌های نهادهای بشردوستانه توجه کنند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *