• انتشار: 3 ژوئن 2017
  • ساعت: 00:19
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 21291
پرینت

سازمان عفو بین الملل خواستار بررسی شلیک پولیس به سوی تظاهرات کنندگان کابل شد

سازمان عفو بین الملل ضمن محکوم کردن واکنش نیروهای امنیتی کشور به تظاهرات کنندگان امروز در کابل، خواستار بررسی شلیک این نیروها به سوی تظاهرات کنندگان شد.

بیراج پاتنایک مدیر بخش جنوب آسیای سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای امروز جمعه گفت بکارگیری نیروهای امنیتی افغانستان از خشونت علیه تظاهرات کنندگانی که خشم خود را نسبت به مرگبارترین رویداد تروریستی افغانستان نشان می دادند، بیانگر توهین و تحقیر مقامات افغانستان نسبت به زندگی مردم عادی افغانستان است.

پاتنایک افزود “گرچه گزارش هایی نیز وجود دارد که تعداد کمی از تظاهرات کنندگان از خشونت مانند پرتاب سنگ به سوی پولیس استفاده کرده اند، اما این امر نمی تواند توجیهی برای واکنش پرخشونت و مرگبار پولیس باشد.”

وی همچنین علاوه کرد که مردم افغانستان مستحق عدالت می باشند، از این رو باید هر چه سریعتر تحقیقاتی مستقل و موثر در خصوص رویداد تروریستی صورت بگیرد تا متخاطیان به سزای اعمالشان برسند.

لازم به ذکر است که به دنبال رویداد تروریستی روز چهارشنبه صبح در نزدیکی چهار راه زنبق که منجر به شهید و زخمی شدن بیش از ۵۰۰ تن شد، مردم امروز (جمعه) تظاهرات گسترده ای را راه اندازی کردند و مسئولین را متهم به بی کفایتی در تامین امنیت مردم کردند.

این تظاهرات اما پس از اینکه تظاهرات کنندگان قصد داشتند به سوی ارگ ریاست جمهوری پیش بروند، به خشونت کشیده شد.

گزارش های تایید نشده حاکی از آنست که هفت تن در این تظاهرات جانشان را از دست دادند و ۱۱ تن دیگر زخمی شدند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *