• انتشار: 8 اکتبر 2015
  • ساعت: 21:30
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 3316
پرینت

سازمان داکتران بدون مرز ادامه کار خود در افغانستان را بررسی می‌کند

سازمان داکتران بدون مرز می‌گوید که پس از حمله هوایی شنبه گذشته نیروهای آمریکایی به شفاخانه این سازمان در شهر قندوز، ادامه فعالیت خود در افغانستان را بازنگری می‌کند.

به گفته داکتران بدون مرز در این حمله ۱۲ کارمند این نهاد و ۱۰ بیمار کشته و ۳۷ نفر دیگر زخمی شدند.

کریستوفر استوک، مدیر کل این سازمان روز پنجشنبه، ۸ اکتبر، در یک نشست خبری در کابل گفت که آنها به دلیل “ماهیت به شدت تکان‌دهنده” این حمله مجبور هستند تا ادامه فعالیت خود در افغانستان را به صورت کلی بازنگری کنند و امنیت کارمندان و بیماران خود را با دقت بسنجند.

آقای استوک گفت: “اینکه ما بتوانیم به کار خود در افغانستان ادامه بدهیم، بسته به این است که بتوانیم تضمین روشن [طرف‌های درگیر] برای احترام به قوانین انسان‌دوستانه را به دست آوریم.”

دولت آمریکا دو روز پیش مسئولیت این حمله را رسما به عهده گرفت و گفت که حمله به درخواست نیروهای افغان و گروهی از سربازان آمریکایی انجام شده که برای بیرون راندن اعضای گروه طالبان از قندوز می‌جنگیدند.

سازمان داکتران  بدون مرز در بیانیه‌ای گفته که پیام عذرخواهی دریافت شده اما همچنان خواستار تحقیقات توسط “کمیسیون بین المللی حقیقت یاب امور بشردوستانه” (IHFFC) است.

شفاخانه داکتران  بدون مرز در قندوز پس از حمله هوایی روز شنبه از فعالیت بازمانده و هنوز زمانی برای از سرگیری فعالیت آن اعلام نشده است.

گویلهم مولینیه، مدیر این نهاد در افغانستان روز پنجشنبه گفت که هنوز توضیح و یا اطمینانی که سبب اعتماد آنها برای بازگشتن به قندوز شود، دریافت نکرده‌اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *