• انتشار: 2 آگوست 2015
  • ساعت: 15:40
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 1378
پرینت
وزیر امور زنان:

زنان در تصمیم گیری ها سهمی ندارند

وزیر امور زنان می گوید که وزارت خانه ها و ادارت مستقل نظر به پلان کاری ملی باید سهم بیشتر به زنان بدهد و آنان را شامل تصمیم گیری ها کنند.

 

دلبر نظری، وزیر امور زنان در جلسه ی “وزارت ها و ادارات مستقل برای انکشاف پلان ملی برای زنان” امروز (یکشنبه) گفت: نظر به پلان کاری ملی، وزارت ها و ادارت مستقل مکلف اند که زنان را شامل تصمیم گیری ها نیز کنند.

او بر این باور است که در افغانستان زنان نخبه زیادی وجود دارد، اما کمتر زنی دیده می شود که تا سطح رهبری رسیده و شامل تصمیم گیری ها شده باشد.

وزیر امور زنان اظهار کرد، تطبیق پلان کاری ملی، مکلفیت مشترک همه وزارت خانه ها و ادارات دولتی بوده و آنان مکلف اند تا پلان مذکور را با در نظر داشت وضعیت جاری انکشاف دهند.

وی تصریح نمود که پلان کاری ملی سه هدف مهم و عمده -محو تبعیض علیه زنان، انکشاف منابع بشری زنان و کشاندن زنان در تصمیم گیری ها- را تعقیب می کند.

او افزود: بعضی از وزارت ها و ریاست های مستقل در قسمت انکشاف منابع بشری با ایجاد سمینار ها تلاش هایی را نموده است، ولی در دو قسمت دیگر( محو تبعیض، و سهم دادن زنان در تصمیم گیری ها) هیچ کاری انجام نداده اند.

وزیر امور زنان از وزارت ها خواست تا زنان را حمایت کنند، تا آنان با دستآوردهای شان زندگی خود را متحول ساخته و باعث پیشرفت کشور گردد.

او تاکید کرد، تا زمانیکه وزارت خانه ها به زنان یا نصف جامعه خود توجه جدی نکنند برنامه هایشان ناکام خواهد ماند.

گفتنی است، پلان کاری ملی که تعهدات استراتیژیک دولت در قبال وضعیت زنان کشور می باشد، مصوب اجلاس ۲۹ ثور سال ۱۳۸۷ شورای وزیران بوده و تا پنج سال دیگر نیز نافذ است.

باید افزود که دولت افغانستان همه وزارات و ادارات را ملزم به اجرای مکلفیت های مشخص مندرج در این پلان نموده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *