• انتشار: 2 سپتامبر 2015
  • ساعت: 23:24
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 2189
پرینت

زنان افغان خواستار توجه بیشتر دولت به وضعیت اجتماعی زنان شد

جمعی از فعالان زن امروز (چهارشنبه) در یک گردهمایی در کابل از دولت وحدت ملی خواستند تا توجه بیشتری به وضعیت اجتماعی زنان داشته باشد و فضای امنی را برای بانوان کشور در جامعه فراهم کند.  

این بانوان با پیشنهاد یک بسته به دولت با عنوان “استراتژی قانونی برای مبارزه با آزار و اذیت زنان” از حکومت وحدت ملی خواستند تا موضعی جدی در این خصوص از خود نشان بدهد و از آزار و اذیت زنان در دستگاه های دولتی و نهاد های غیردولتی پیش گیری کند.

این بانوان همچنین ابراز نگرانی کردند که خانم ها در اجتماع نه تنها آسیب پذیر هستند بلکه فضای امنی برای اشتغال نیز ندارند.

زرغا یافتعلی مدیر اجرایی بنیاد زنان و کودکان کشور می گوید “بر اساس تحقیقی که توسط همین موسسه انجام شد بیشتر زنان و کودکان در کشور مرجعی درست ندارند تا به آنجا رفته و شکایت های خود را مبنی بر آزار و اذیت زنان و کودکان ثبت کنند.”

در همین حال فوزیه کوفی نماینده مجلس نیز گفت آزار و اذیت و نادیده گرفتن حقوق زنان کم کم به یک فرهنگ در کشور بدل شده است؛ به همین منظور زنان جمع شده اند تا از دولت تعهد بگیرند که در وضعیت اجتماعی آنان تغییر ایجاد خواهد شد.

خانم کوفی افزود “اگر واقعا مشکلی فرا روی زنان کشور است و آنان را تهدید می کند باید راه حلی جامع در این رابطه پیدا کرد. از تجربه روزانه خود دریافته ایم که آزار و اذیت و نادیده گرفتن حقوق زنان به یک فرهنگ در کشور بدل شده است. ”

حبیبه وهاج معاون دوم بنیاد کودکان و زنان کشور می گوید “دولت در این خصوص پارامترهایی جدی دارد، اما در حال حاضر اجرای این پارامترها فقط اتلاف وقت خواهد بود و دیگر هیچ فایده ای نخواهند داشت.”

لازم به ذکر است که در این گردهمایی زنان از دولت وحدت ملی خواستند تا اقدامی جدی در این رابطه انجام دهد وگرنه زنان کشور آینده ای تاریک پیش رو خواهند داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *