• انتشار: 10 سپتامبر 2018
  • ساعت: 17:50
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 29147
پرینت
امروز به طور رسمی

زمینه خروج و مراجعت بدون ویزای مهاجرین افغانستانی در ایران فراهم شد

روند رفت و برگشت مهاجرین افغانستانی دارای کارت آمایش و همچنین پاسپورت به افغانستان بدون ابطال کارت‌های آمایش و ویزاهای اقامتی، امروز با حضور سفیر افغانستان در ایران و مقامات ایرانی، در مرز دوغارون افتتاح شد.

نصیراحمد نور، سفیر افغانستان در تهران پس از افتتاح رسمی پروسه خروج و مراجعت مهاجرین به افغانستان و بازگشت مجدد به ایران بدون ابطال اسناد اقامتی، گفت: در مرحله اول این پروسه، حدود ۳۰۰ مهاجر توانسته‌اند اسناد لازم خروج و مراجعت را به دست آورده و به دنبال برنامه امروز، ۴۰ تا ۵۰ نفر عملا وارد خاک افغانستان شدند.

وی ضمن ابراز خرسندی از افتتاح این پروسه، افزود: این روند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چراکه ما مهاجرینی داریم که بیش از ۳۰ سال در ایران هستند، ولی از بیم آنکه در صورت رفتن به افغانستان راه بازگشتشان به ایران مساعد نباشد، وطن خود را ندیده و نتوانسته در خوشی و غم خانواده و اقوام خود شرکت کنند.

به گفته نور، نسل دوم و سوم مهاجرین که بخش عمده مهاجرین افغانستانی در ایران را تشکیل می‌دهند و در ایران به دنیا آمده‌اند تاکنون وطن خود را ندیده‌ و علتش هم، موانع بازگشت مجدد به ایران بوده که اکنون این موانع برطرف شده است.

وی تأکید کرد: به مسئولان جمهوری اسلامی ایران اعلام کردیم که ما در مجموع حضور یا تردد اتباع افغانستان را قانومند بسازیم، به خصوص اجازه قانونی خروج و مراجعت.
این روند برای کسانی که پاسپورت سفید دارند و هم کسانی که دارنده کارت آمایش هستند، امکانات رفت و برگشت برایشان مهیاست. کسانی که پاسپورت سفید ندارند، چون گرفتن پاسپورت وقت به کار دارد، تفاهم شده که جانب ایران برای آن‌ها دفترچه اقامتی را صادر می‌کند، و به آن روادید خروج و مراجعت سه ماهه می‌دهد تا به افغانستان بروند و بازگردند.

وی افزود: ما هم یک سند مسافرتی صادر می‌کنیم، زمانی که کتابچه اقامت را از اداره گذرنامه می‌گیرند، به سفارت یا کنسول‌گری‌های افغانستان مراجعه می‌کنند، سفارت یک سند مسافرتی را برای آنها صادر می‌کند که ورود و خروجی جانب افغانستان در این سند مسافرتی درج می‌شود و خروج و ورود ایران در دفترچه اقامتی”.

به گفته کنسول سفارت افغانستان در تهران، کسانی که از طریق دفترچه اقامتی به افغانستان می‌روند، پلیس مهاجرت و گذرنامه روادید خروج و مراجعت۳ ماهه به آنها می‌دهد، اما برای آن‌هایی که پاسپورت دارند، فعلا اداره اتباع روادید خروج و مراجعت یک ماهه می‌دهد که در این مورد هم آن‌ها تلاش می‌کنند مدت این ویزا را زیادتر کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *