• انتشار: 22 ژانویه 2018
  • ساعت: 17:57
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 25860
پرینت
رابرت گیتس:

زمانبندی خروج سربازان یعنی طالبان می دانند تا چه مدت باید منتظر بمانند

رابرت گیت وزیر دفاع پیشین آمریکا می گوید که با استراتژی باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده مبنی بر اعلام زمان خروج سربازان از افغانستان مخالفت می کرده است.

 

آقای رابرت گیتس در گفتگو با سیاتل تایمز گفته است سیاست زمان بندی برای خروج سربازان از افغانستان به سادگی بدین معناست که به طالبان می گفت که تا چه مدت زمان نیاز دارند صبر کنند.

او در همین حال از سیاست دونالد ترامپ دفاع کرده و گفته است که استراتژی آقای ترامپ در خصوص عدم محدودیت زمانی برای حضور سربازان در افغانستان سرانجام طالبان را به میز مذاکرات می کشاند.

این گفته های وزیر دفاع پیشین آمریکا متفاوت از اظهارات دیگر او است که در سال ۲۰۱۴ در خاطرات خود عنوان کرده بود. در آن کتاب گرچه او از برخی سیاست های اوباما انتقادی سرسختانه می کند، اما در کل از سیاست زمانبندی خروج سربازان به طور قاطع حمایت می کند.

گیتس در این خصوص می گوید که نوشته های او در آن کتاب اظهارات او در موقعیت رئیس پنتاگون و در ملا عام را نشان می دهد، در حالی که هر کسی ممکن است در ملا عام از چیزی دفاع کند، و در عین حال در خلوت با آن چیز مخالف باشد.

گیتس از سال های ۲۰۰۶ الی ۲۰۱۱ مسئولیت وزارت دفاع آمریکا را در دو دولت متفاوت جمهوری خواه و دموکرات ها بر عهده داشت. در هر دو دولت او مسئولیت اعزام سربازان آمریکایی را به جنگ افغانستان داشت.

او در کتاب خاطرات خود می نویسد که شبانه به خانواده های سربازان کشته شده در جنگ نامه می نوشته است، و از احساسات در قبرستان ها یاد کرده است.

رابرت گیتس در کتابش می افزاید: “این چهره واقعی جنگ است. من وظیفه ام را اجرا می کردم. من هر آنچه که برای پیروزی در افغانستان و عراق می توانستم انجام می دادم. اما هزینه واقعی را می دانستم. و این اعتراف واقعا مرا تغییر داد.”

او در دوران وزارتش، همواره از طرح افزایش سربازان به افغانستان حمایت کرد. اما می گوید که اوباما در این خصوص بی تمایل بود.

گیتس می گوید که خوشحال است سربازان آمریکایی دیگر نیاز نیست که به پروسه کشورسازی در افغانستان بپردازند و در عوض ماموریتی مشخص تر در بخش امنیتی دارند.

لازم به ذکر است که دونالد ترامپ در ماه اگست سال گذشته میلادی از استراتژی جدید ایالات متحده برای جنوب آسیا و افغانستان خبر داد که در آن از افزایش سربازان و تجهیزات نظامی به افغانستان یاد کرده بود.

این در حالی است که او در دوران کارزارهای انتخاباتی اش همواره از ادامه جنگ در افغانستان و دیگر دخالت های آمریکا در دنیا انتقاد می کرد و می گفت که پول های به هدر رفته در جنگ افغانستان و یا عراق باید برای توسعه خود آمریکا به مصرف برسند.

او اما بلافاصله پس از پیروزی در انتخابات و در مراسم سوگند ریاست جمهوری در یک ویدیو کنفرانس با سربازان این کشور در افغانستان صحبت کرد و از آنها خواست به مبارزه خود ادامه بدهند.

مقامات آمریکایی به تازگی اعلام کرده اند که تا سقف یک هزار سرباز این کشور هم اکنون در حال آماده گیری هستند تا در فصل بهار وارد افغانستان گردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *