• انتشار: 6 سپتامبر 2018
  • ساعت: 14:12
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 29082
پرینت

رییس اجراییه: خشکسالی شمار بی‌جاشدگان داخلی را افزایش داده است

عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی می‌گوید که در حال حاضر، نزدیک به ۲ میلیون بی‌جاشدۀ داخلی و دست‌کم ۶ میلیون مهاجر داریم که نیازمند کمک و همکاری جدی هستند.

آقای عبدالله در جلسه ای که برای ساماندهی وضعیت مهاجرین و بی‌جاشدگان برگزار شد گفت که به دلیل ناامنی و خشکسالی، شمار بی‌جاشده‌گان و مهاجرین افزایش یافته است.

در حال حاضر، نزدیک به ۲ میلیون بی‌جاشدۀ داخلی داریم و دست‌کم ۶ میلیون مهاجر که عمدتاً در ایران و پاکستان به سر می‌برند. رییس اجراییه کشور بر هماهنگی و انسجام لازم میان نهادهای دولتی و سازمان‌های بین‌المللی در زمینۀ رسیده‌گی به نیازمندی‌های مهاجرین و بیجاشده‌گان تأکید کرد و گفت که برای رسیده‌گی به مطالبات عودت‌کننده‌گان، بی‌جاشده‌گان و مهاجرین نیازمند راه‌های حل دوام‌دار و مطمین هستیم.

وی با تأکید بر تداوم اصلاحات در نهادهای دولتی گفت که رهبری حکومت وحدت ملی به‌برگزاری به موقع و شفاف انتخابات پارلمانی متعهد است و در این راستا تسهیلات لازم را به کمیسیون‌های انتخاباتی فراهم ساخته است. در ادامه، آقای فلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و آقای مارک لوکاک معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و هماهنگ‌کنندۀ کمک‌های اضطراری صحبت کردند و از برنامه‌ها و اقدامات حکومت افغانستان در زمینۀ رسیده‌گی به بی‌جاشده‌گان، مهاجرین و آسیب‌دیدگان ناشی خشکسالی و درگیری‌ها ستایش کردند.

آنان به حمایت دوام‌دار از حکومت و مردم افغانستان تعهد سپردند و گفتند که در زمینۀ کمک به آسیب‌دیدگان و بیجاشده‌گان، نیازمند هماهنگی و تدابیر بیشتر می‌باشیم. هیأت بلندپایۀ ملل متحد با اشاره به کنفرانس بین‌المللی ژینوا در پیوند به مسایل افغانستان که تا یک ماه دیگر برگزار خواهد شد، گفتند که این نشست می‌تواند زمینه‌ساز کمک و همکاری جامعه جهانی با مهاجرین، بی‌جاشده‌گان و رسیده‌گی به آسیب‌دیدگان خشکسالی باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *