• انتشار: 12 نوامبر 2019
  • ساعت: 16:00
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 39489
پرینت

رییس‌جمهور مستعفی بولیوی به مکزیک گریخته است

اوو مورالس، رییس‌جمهور مستعفی بولیوی با انتشار پیامی توئیتری تایید کرد که به مکزیک پناه برده است.

وی همچنین تاکید کرد که با «قدرت و انرژی بیشتر» به کشور بازخواهد گشت.

آقای مورالس که نخستین رییس‌جمهور بومی بولیوی نیز خوانده می‌شود، دوشنبه شب از شهر چیموره در مرکز بولیوی و سوار بر هواپیمای دولتیِ مکزیک، به این کشور پناه برده تا به عنوان پناهنده سیاسی در مکزیک اقامت گزیند.

این آخرین مرحله از سقوط سریع رهبری محسوب می‌شود که سابق بر این از محبوبیت زیادی در کشورش برخوردار بود.وزیر خارجه مکزیک در پیامی توییتری موضوع سفر آقای مورالس با هواپیمای مکزیکی را تایید کرد و گفت که هواپیمای وی به سمت مکزیک به ‍پرواز درآمده است.

پس از اعلام خبر عزیمت اوو مورالس به مکزیک و در پی گسترش آشوب در بولیوی، ارتش بولیوی اعلام کرد از آنجا که معترضان دست‌کم چهار ایستگاه پلیس را ویران کرده‌اند، ارتش به کمک پلیس شتافته است.

اوو مورالس، رییس‌جمهور چپگرای بولیوی در پی چند هفته اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ اکتبر کناره گیری کرد. معترضان وی را متهم می‌کنند که با تقلب در این انتخابات پیروز شده است.

با خروج آقای مورالس از بولیوی، مسئله کنونی در بولیوی یافتن جانشین موقتی برای اوست تا انتخابات دیگری در این کشور فقیر آمریکای لاتین برگزار شود؛ کشوری که اقتصادش به کشاورزی و گاز طبیعی وابسته است.در وضعیت کنونی ژانین آنز، معاون دوم سنا و از مخالفان دولت مورالس وارد شهر لاپاز شده و اعلام کرده است که می‌خواهد کنترل اوضاع را در دست بگیرد. او بعد از ورود به پایتخت بولیوی توسط ارتش به پارلمان منتقل شد.

ژانین آنز در اظهاراتی گفته است: «اگر من پشتیبانی کسانی که این جنبش را به راه انداخته‌اند، جنبشی که برای آزادی و دموکراسی است، با خود داشته باشم، این چالش را می‌پذیرم، تنها برای اینکه آنچه لازم است را برای برگزاری انتخابات شفاف انجام دهم.»

وی اعلام کرده است که مجلس سنا بولیوی روز سه‌شنبه جلسه برگزار خواهد کرد و از اعضای «جنبش برای سوسیالیسم» یعنی حزب آقای مورالس خواست که برای یافتن راه‌حلی بر مبنای قانون اساسی و تعیین رئیس جمهوری موقت در این جلسه حضور یابند.

استعفای مورالس باید در پارلمان بولیوی مورد تایید قرار گیرد و انتظار می‌رود که این جلسه در ساعت ۴ عصر روز سه‌شنبه برگزار شود.

با این حال آقای مورالس در چندین نوبت اعلام کرده است که او قربانی توطئه دشمنان از جمله رقیب انتخاباتی‌اش شده است. او گفته است که جهان و وطن‌پرستان بولیویایی این «کودتا» را نخواهند پذیرفت.

بولیوی با رهبری اوو مورالس یکی از بالاترین رشد‌های اقتصادی در منطقه را در سال‌های گذشته تجربه کرد و میزان فقر در این کشور به نصف کاهش یافت. با این حال عزم او برای رها نکردن قدرت و تلاش برای پیروزی در چهارمین دوره انتخابات، پایگاه او را در میان بسیاری از متحدانش، حتی در بین بومیان بولیوی ضعیف کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *