• انتشار: 29 می 2018
  • ساعت: 13:45
  • سرویس: ِیـ تیتر یک
  • کدخبر: 28506
پرینت

ریاست اجرایی: برنامه های مبارزه با مواد مخدر در افغانستان ناموفق بوده است

 عبدالله عبدالله، رییس‌اجراییه حکومت وحدت ملی افزایش کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان را تکان دهنده خواند و گفت که مبارزه با کشت کوکنار شامل آجندای شورای امنیت ملی نیست.

آقای عبدالله امروز(سه‌شنبه، ۸جوزا) در نشستی در کابل گفت، برنامه‌های که در راستای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان روی دست گرفته شده است، نتیجه‌ی ملموس در پی نداشته و باید روی موثریت این برنامه‌ها بیشتر کار شود.
رییس‌اجراییه هم‌چنان افزود که اداره‌های دولتی در امر مبارزه با مواد مخدر هماهنگی لازم ندارند و میان اداره‌های ذی‌ربط باید هماهنگی به میان آید.
آقای عبدالله تأکید کرد که کشت و تولید مواد مخدر بیش از ۹۰ درصد در کشور افزایش یافته که هماهنگی بیشتر و مبارزه موثر می‌طلبد.
رییس اجراییه گفت که شورای امنیت ملی امسال برنامه‌ی مبارزه با کشت کوکنار را در آجندایش شامل نکرده است که با این وجود حکومت یک فرصت را از دست داده است:« متاسفانه امسال پلان جامع محو مزارع کوکنار در آجندای شورای امنیت ملی قرار نگرفته هنوز، شاید یک فرصت را از دست داده باشیم اما وعده می‌دهیم در اولین فرصت این موضوع را در آجندا قرار می‌دهیم.»
برنامه‌ی مبارزه با کشت کوکنار در حالی در آجندای شورای امنیت ملی گنجانیده نشده است که براساس یک گزارش تازه میزان کشت و تولید مواد مخدر افزایش یافته و ارزش اقتصادی کشت و تجارت این مواد به ۶.۶میلیارد دالر رسیده است.
حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل تاریخ ۳۱ثور امسال، گزارشی تازه‌ی از ابعاد اقتصادی و اجتماعی کشت و تجارت مواد مخدر منتشر کردند.
برای تهیه‌ی این گزارش با بیش از ۴ هزار دهقان و ۱۲۰۰ بزرگ روستایی در ۱۳۰۰ روستا در سراسر افغانستان گفت‌وگو شده است.
جاوید احمد قایم، معاون وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان هنگام نشر این گزارش گفته بود که در سال ۲۰۱۷ میلادی به دنبال افزایش میزان کشت مواد مخدر، ارزش اقتصادی کشت و تجارت این مواد نیز افزایش یافته است.
به گفته‌ی او، ارزش کشت و تجارت مواد مخدر در این سال به چهار میلیارد تا ۶.۶ میلیارد دالر رسیده در حالی که این رقم در سال‌های گذشته بیشتر از سه میلیارد دالر نبوده است.
مارک کولون، رئیس دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل در افغانستان نیز اعلام کرد که ارزش اقتصادی مواد مخدر در افغانستان ۲۰ تا ۳۰ درصد درآمد ناخالص داخلی افغانستان را تشکیل می‌دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *