• انتشار: 13 دسامبر 2015
  • ساعت: 18:45
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5125
پرینت

رونق ورزش های زمستانی در بامیان؛ کوه بابا  و دشت های شیبرتو زیر پای اسکی بازان

شماری از برگزار کنندگان مسابقات اسکی در بامیان می گویند که علاقه مندی جوانان این ولایت به این ورزش زمستانی، نسبت به سال های گذشته افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.

محبوب الله محبوب سکرترجنرال فدراسیون اسکی افغانستان و معاون “اسکی کلپ بابا ایوریست” در بامیان به خبرگزاری رها گفت که در سال های گذشته شمار کمی از جوانان این ولایت در مسابقات زمستانی اسکی اشتراک می کردند.

آقای محبوب اما افزود که در سال روان، تعداد جوانان علاقه مند به ورزش زمستانی اسکی در بامیان به حدی افزایش یافته است که امکانات موجود برای این ورزش زمستانی، نمی تواند پاسخگوی تقاضای آنان باشند.

او می گوید که در سالهای گذشته شماری از گردشگران خارجی نیز در مسابقات بین المللی اسکی در بامیان اشتراک می کردند و  انتظار می رود که در سال روان با توجه به تبلیغاتی که صوت گرفته است، به تعداد آنان نیز افزوده شود.

اسکی در بامیان

عضویت در فدراسیون اسکی جهانی

بامیان در مرکز افغانستان و در عین حال از سردترین مناطق این کشور به شمار می رود.

گردشگران داخلی و خارجی، این ولایت را مناسب ترین مکان برای اسکی و سایر ورزش های زمستانی خوانده اند.

دامنه های پر برف کوه بابا، بند امیر و دشت های شیبرتو در فصل زمستان، مکان های خوبی برای اجرای ورزش ها و سرگرمی های زمستانی انتخاب شده اند.

تاکنون پنج دور از مسابقات بین المللی اسکی در بامیان برگزار شده است که در تمامی این مسابقات، ورزشکاران افغان توانسته اند بر حریفان خارجی خود غلبه کنند.

با این حال محبوب الله محبوب می گوید که فدراسیون اسکی افغانستان به تازگی در فدراسیون اسکی جهانی نیز به ثبت رسیده است.

او ابراز امیدواری کرد که با ثبت شدن فدراسیون اسکی افغانستان در فدراسیون اسکی جهانی، میزان سفر گردشگران خارجی علاقه مند به ورزش های زمستانی به بامیان افزایش یابد.

اسکی در بامیان

اعلام حمایت سازمان های خارجی

ورزش اسکی در بامیان با آنکه در اوایل طرفدارانی کمی داشت در سالهای اخیر اما در میان جوانان این ولایت، علاقمندان کثیری یافته است.

در بین این جوانان، دخترانی هم هستند که همه ساله در مسابقات اسکی در بامیان اشتراک می کنند.

با این وجود، گل حسین بای زاده مسئول بامیان اسکی کلپ و از دیگر برگزار کنندگان مسابقات اسکی در بامیان، از افزایش تقاضای گردشگران خارجی برای اشتراک در مسابقات اسکی در این ولایت خبر داده است.

آقای بای زاده به خبرگزاری رها گفت که نهادهای خارجی زیادی برای پرداخت هزینه های مالی مورد نیاز برای برگزاری مسابقات اسکی در بامیان اعلام آمادگی کرده اند.

به گفته او؛ چنانچه این نهادهای بزرگ بین المللی، در برگزاری مسابقات بین المللی اسکی در بامیان با نهادهای محلی همکاری کنند، این ولایت در آینده نزدیک به یکی از مراکز ورزش های زمستانی در سطح دنیا تبدیل خواهد شد.

اسکی در بامیان

نا امنی ها راه ها مشکل اصلی

بازی های زمستانی از پنج سال به این سو در بامیان رونق یافته اند.

همه ساله شمار زیادی از اسکی بازان خارجی و داخلی برای شرکت در مسابقات اسکی به این ولایت سفر می کنند.

مسئولان در اداره اطلاعات و فرهنگ بامیان، برگزاری مسابقات بین المللی اسکی در بامیان را دستاورد بزرگی در زمینه انکشاف صنعت گردشگری در این ولایت خوانده اند.

عباس خاوری مسئول بخش موزیم اداره اطلاعات و فرهنگ بامیان می گوید، به هر میزان که زمینه برگزاری چنین مسابقات در بامیان فراهم شود، به همان میزان توریستان و علاقه مندان بازی های زمستانی، به بامیان جذب خواهند شد که خود زمینه ایجاد اشتغال و کسب در آمد را  برای باشندگان این ولایت فراهم می کند.

خاوری اما افزود که نا امنی راه های منتهی به بامیان و نبود خطوط هوایی منظم و معیاری، سبب شده است که گردشگران خارجی کمتر به بامیان سفر کنند.

او از دولت افغانستان خواست که در قسمت تامین امنیت راه های ترانسپورتی منتهی به بامیان بصورت جدی اقدام کند تا گردشگران بتوانند با خیالی آسوده به این ولایت سفر کنند.

بازی های زمستانی برای نخستین بار درسال ۲۰۰۲ میلادی که شماری از جوانان برای اولین بار روی یخ های بند امیر، ورزش های زمستانی اسکی و اسکیت روی یخ را اجرا کردند، آغاز شد.

گفته می شود که در آن زمان این بازی ها برای بسیاری از مردم تعجب برانگیز بود اما اینک شمار کثیری از مردم بامیان، بازی های زمستانی از جمله اسکی را یاد گرفته اند.

به باور برخی از کارشناسان، در صورتی که دولت افغانستان و نهادهای ملی و بین المللی در زمینه ترویج بیشتر ورزش اسکی در بامیان سرمایه گذاری کنند، ممکن است که این ولایت در آینده نزدیک، در ردیف مناطقی قرار گیرد که بیشترین سیاحان را به خود جذب می کند.

اسکی در بامیان

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *