• انتشار: ۲۱ حمل ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۲:۵۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 19943
پرینت

روسیه پشتیبانی از گروه طالبان را رد کرد

سفارت روسیه در کابل گزارش‌ها مبنی بر حمایت مالی و تسلیحاتی این کشور از افراد گروه طالبان در افغانستان را رد کرده است.

این سفارت با نشر خبرنامه این خبرها را “اتهامات بی‌اساس” به روسیه خوانده و افزوده که جای تعجب است که رجال دولتی، نمایندگان مجلس و مقام‌های ارشد پولیس روسیه را متهم به حمایت از تروریسم می‌کنند.

دیروز نیز محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری درباره ارتباط روسیه با گروه طالبان گفت “هر کس که فکر می‌کند از راه کمک به دشمنش به خود کمک می‌کند در اشتباه است. هرکسی میان تروریست خوب و بد تفکیک قابل شود اشتباه می‌کند.

او گفته بود که روسیه با تهدید تروریسم روبرو است و با ابراز همدردی با روسیه گفته بود، چیزی که افغانستان آنرا متحمل می‌شد اکنون به یک پدیده جهانی تبدیل شده است.

سفارت روسیه افزوده که چندی قبل روزنامه‌های افغانستان و نمایندگان مجلس به روسیه درباره حمایت از گروه طالبان اخطار داده بودند.

جان نیکولسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان نیز چندی پیش در نشستی در واشنگتن گفت که روسیه هم به جمع ایران و پاکستان پیوسته و مانند آنها به اعمال “نفوذ زیانبار” در افغانستان می‌پردازد. ژنرال نیکولسون گفت، مسکو در تلاش مشروعیت بخشیدن به طالبان است.

اما سفارت روسیه در خبرنامه خود گفته که این افراد به منابع نامعلوم اتکا کرده و به معلومات دقیق دسترسی ندارند‌.

روسیه قبل از این نیز ارتباط با گروه طالبان را رد نکرده بود. در دسامبر سال گذشته میلادی الکساندر مانتیتسکی، سفیر روسیه در افغانستان گفته بود که تماس کشورش با گروه طالبان با هدف حفاظت از شهروندان روسیه و کمک به روند صلح در افغانستان است.

آقای مانتیتسکی گفت: “ما برای حفاظت از دفاتر سیاسی و کنسولگری‌های روسیه و همچنین امنیت آسیای میانه با طالبان در تماس هستیم. روسیه همچنین بدین باور است که روند مصالحه ملی به سود افغانستان است. این روند باید به رهبری و مالکیت افغان‌ها به پیش برده شود.”

سفارت روسیه گفته که “در عقب نشر این چنین مفکوره‌های مزخرف واضحاً یک کمپین کارگردانی شده بنام ‘روابط عمومی سیاه’ است که به طور بسیار ماهرانه می‌توانند توجه را از ناکامی‌های کارفرمایان خود منحرف ساخته و به طرف دیگری، بسوی یک دشمن ناموجود متوجه سازند.”

سفارت روسیه تاکید کرده که “تمام اتهامات در مورد تمویل و کمک مادی – فنی گروه طالبان عاری از حقیقت بوده” و در مرحله پیچیده کنونی “روابط عمومی سیاه” نمی‌تواند برای روند صلح افغانستان ثمر بخش باشد.

این نهاد گفته که روسیه سهم مفید در روند مبارزه با تروریسم در افغانستان ایفا می‌کند که آموزش افسران نیروهای امنیتی و تجهیز این نیروها دلیل بر این مدعا است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *