• انتشار: ۱۱ سنبله ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۶:۲۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28987
پرینت

روسیه و پاکستان همکاری‌های نظامی خود را گسترش می‌دهند

در حالی که پاکستان و روسیه در پی گسترش روابط نظامی هستند رسانه‌ها از سفر پوتین به پاکستان در آینده‌ای نزدیک خبر می‌دهند.

از طرفی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پیشنهاد داد که تا پایان ماه جاری میلادی کشورش رزمایش مشترک نظامی با پاکستان برگزار کند.

از سوی دیگر رسانه‌های هند گزارش دادند که دولت این کشور بارها نسبت به فروش سلاح‌های روسیه به پاکستان اعتراض کرده اما پوتین به اسلام‌آباد گرایش بیشتری دارد.

روسیه در واکنش به گسترش روابط هند با امریکا روابط خود را با پاکستان گسترش می‌دهد. اتحاد نظامی روسیه، چین و پاکستان می‌تواند فضای امنیتی جنوب آسیا را به سمت یک روند تازه تغییر دهد. طبق این خبر یک شرکت روسی قصد دارد با فروش یک سامانه راداری به پاکستان این کشور را قادر سازد تا از نیروگاه هسته‌ای و دیگر تاسیسات حیاتی خود محافظت کند.

هفته گذشته و حین برگزاری نمایشگاه نظامی سال ۲۰۱۸ در مسکو یادداشت تفاهمی بین گروه «آر. تی. ای» روسیه و شرکت پاکستانی «تک وین» در این زمینه منعقد شد. پیشتر رسانه‌های امریکایی در گزارش‌هایی اذعان داشته بودند که گرم شدن روابط پاکستان مجهز به سلاح اتمی با روسیه نگران کننده است.

بر اساس توافق‌نامه‌ای که اخیراً بین اسلام‌آباد و مسکو امضا شده افسران نظامی پاکستان در مراکز نظامی روسیه آموزش می‌بینند. قرارداد آموزش نظامی افسران پاکستانی در سفر اخیر «الکساندر فومین» معاون وزیر دفاع روسیه به پاکستان امضا شد. پاکستان در حال رایزنی برای خرید جنگنده سوخو ۳۵ ، بالگردهای ام آی، تان تی ۹۰، سامانه دفاعی موشکی و سامانه راداری دفاعی از روسیه است.

چندی پیش ملوان «کلیم شوکت» معاون فرمانده نیروی دریایی پاکستان با سفر به روسیه قرارداد همکاری دفاعی دریایی با این کشور را امضا کرد. از دیدگاه کارشناسان مسائل سیاسی، توسعه همکاری‌های اسلام‌آباد و مسکو به ویژه در بخش نظامی همواره تابع روابط پاکستان با کشورهای غربی از جمله امریکا بوده است.

سفر پی در پی و متقابل مقامات پاکستان به روسیه نشان داد که اسلام آباد درصدد است برای تقویت موقعیت نظامی و سیاسی خود در منطقه به ویژه در برابر دهلی‌نو روابط خود را با مسکو گسترش دهد. وزیر تولیدات دفاعی پاکستان گفت: گسترش روابط با روسیه اولویت سیاست خارجی پاکستان است و این ارتباط دوجانبه به صلح و ثبات در جنوب آسیا کمک می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *