• انتشار: ۲۴ میزان ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۰:۲۶
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 3536
پرینت

روسیه در نظر دارد دوباره مراقبت مرز تاجیکستان با افغانستان را برعهده بگیرد

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که روسیه ممکن است بار دیگر کنترول نیروهای مرزبانی در مرز مشترک تاجیکستان با افغانستان را به طور کامل برعهده گیرد.

این خبرگزاری به نقل از معاون وزارت دفاع روسیه نقل کرده است که روسیه در تاجیکستان دارای مقر نظامی است و “این احتمال وجود دارد.” اگرچه او تاکید کرده است که تصمیم در این باره از سوی مقامات سیاسی کشور اتخاذ خواهد شد.

پیشتر یاروسلاو رُشوپکین، نماینده حوزه نظامی مرکزی روسیه، به خبرگزاری “تاس” گفت که این کشور قصد دارد برای تقویت نیروهایش در تاجیکستان چرخبال‌ های تهاجمی و ترابری به تاجیکستان ارسال کند.

انتشار این خبر درست یک روز پس از دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، با امامعلی رحمان، همتای تاجیکش، در شهر سوچی صورت می‌گیرد. در این دیدار آقایان پوتین و رحمان از وضعیت امنیتی در مناطق مرزی تاجیکستان در شمال افغانستان ابراز نگرانی کردند.

پایگاه ۲۰۱ روسیه در تاجیکستان با بیش از هفت هزار نیرو بزرگ ترین پایگاه نظامی روسیه در خارج از این کشور محسوب می‌شود. بر اساس توافقات بین مسکو و دوشنبه، حضور این پایگاه در تاجیکستان تا سال ۲۰۴۲ تمدید شده است.

نیروهای نظامی روسیه در شهرهای دوشنبه پایتخت، کولاب و قرغان‌تپه، در جنوب تاجیکستان، مستقرند.

نیروهای سرحدی روسیه از اولین روزهای کسب استقلال تاجیکستان در سال ۱۹۹۱حمایت از مرز مشترک تاجیکستان با افغانستان را بر عهده داشتند. این نیروها در تابستان سال ۲۰۰۵ پس از تقریبا صد سال حضور در منطقه از مرز خارج شدند و تنها تعدادی از مشاوران نظامی روسیه برای همکاری با نیروهای سرحدی تاجیک در مناطق مرزی باقی مانده‌اند.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *