• انتشار: 11 آگوست 2019
  • ساعت: 09:01
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36709
پرینت

روزهای عید قربان و ترس های نهفته!/ برخلاف همیشه آیا این بار طالبان به وعده خود عمل می کنند؟

اینک مردم مسلمان افغانستان منتظرند حداقل برای یک بار هم که شده ببینند طالبان که داعیه جهاد علیه کفر در افغانستان را سال هاست سر می دهند، به وعده خود عمل کنند و عید قربان امسال بدون ریخته شدن هیچ خونی به پایان برسد.

امروز در افغانستان نیز مانند بسیاری از کشورهای اسلامی عید قربان است، عیدی که به استناد شواهد تاریخی و اعتقاد مسلمانان در آن خداوند بزرگ در امتحانی سخت از ابراهیم(ع) خواست فرزندش اسماعیل را در راه او قربانی کند و چون حضرت ابراهیم(ع) از این آزمایش الهی سربلند خارج شد، خداوند قوچی برایش نازل کرد تا به جای اسماعیل قربانی شود.

عید قربان در کشورهای اسلامی رخصتی عمومی است و مسلمانان در این روز با قربانی کردن در راه خدا به جشن و شادمانی می پردازند.

نام دیگر عید قربان “عیدالضحی” یا عید “خون” می باشد.

عید قربان امسال برای افغانستان و مردم مسلمان و مظلومش اما رنگ و بوی دیگری دارد: این عید با روزهای گرم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که طبق اعلام قبلی قرار است در ششم میزان(مهر) پیشرو برگزار شود، مصادف شده است.

از سویی هم پروسه صلح افغانستان به داغ ترین روزهای خود رسیده و بر اساس اعلام برخی رسانه ها احتمال دارد توافق نامه صلح امریکا با طالبان در یکی از همین روزهای نزدیک به امضا برسد.

درهم تنیده شدن این دو رویداد بزرگ با عید قربان امسال سبب شده شهروندان افغانستانی با التهاب و نگرانی برای تبریک عید به خانه های یکدیگر و البته رهبران و چهره های سیاسی خود بروند؛ رهبران و سیاسیونی که بر اساس شواهد موجود تنها نام رهبر و سیاسی بودن را با خود حمل می کنند و در خلق، مدیریت و به ثمر نشاندن آرزوهای دیرینه مردم خود حداقل در شرایط کنونی هیچ نقشی ندارند: پروسه صلح را که امریکا با طالبان در پشت درهای بسته به پیش می برند و مردم از جزئیات و نتایج احتمال آن بی اطلاع هستند.

آن طور که شنیده شده امریکا در هشتمین دور از مذاکرات مستقیم خود با طالبان در دوحه به نتایج دلخواه خود رسیده است؛ طالبان وعده سپرده اند که با گروه تروریستی القاعده که مظنون اصلی حمله یازده سپتامبر ۲۰۰۱ به برج های تجاری در امریکا به شمار می رود، قطع رابطه کند و ایالات متحده امریکا نیز در عوض اعلام کرده نیروهایش در افغانستان را کاهش می دهد.

از طرفی هم علی رغم گذشت چند روز از آغاز تبلیغات انتخاباتی هنوز این روند آن طور که باید و شاید از سوی تیم های انتخاباتی جدی گرفته نشده و به جز تبلیغات تیم دولت ساز به رهبری محمد اشرف غنی و امرالله صالح و سرور دانش به عنوان معاونانش که لحظه به لحظه از تلویزیون طلوع پخش می شود و شاید هم نصب چند بنر تبلیغاتی از سوی کاندیداهای دیگر در سطح شهر کابل، چیز دیگری اتفاق نیفتاده است.

در این کلیپ تبلیغاتی تیم دولت ساز، اشرف غنی مدام تکرار می کند:”وعده های زیادی را عملی کرده ام، به من صلاحیت بدهید تا وعده های بیشتری را محقق کنم.”

نیز در بخش دیگری از این ویدئوی کوتاه تبلیغاتی می بینیم که رئیس جمهور غنی در کنار دو معاون و یک فرد دیگر که احتمالا معاون معاون اوست تأکید می کنند که با زورگو معامله نمی کنند.

این در حالی است که تیم های انتخاباتی دیگر به شمول تیم صلح و اعتدال به رهبری محمد حنیف اتمر، محمد یونس قانونی به عنوان معاون اول و استاد محمد محقق به عنوان معاون دوم که براساس برخی پیش بینی ها رقیب اصلی غنی در انتخابات ریاست جمهوری پیشرو به حساب می آید، تمایلی به راه اندازی تبلیغات گسترده ندارند. تیم صلح و اعتدال حتی کارزارهای انتخاباتی خود را فعلا به حالت تعلیق درآورده است.

تیم صلح و اعتدال و شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، رئیس جمهور غنی را به سوء استفاده از امکانات و صلاحیت های دولتی متهم می کنند، چیزی که به گفته آنان هرگونه فرصت برای رقابت را از دیگر کاندیداها گرفته و انتخابات را به امری تشریفاتی تبدیل کرده است.

به هر صورت در شرایط کنونی که تیم حاکم که خود کاندید انتخابات ریاست جمهوری است از یک طرف و امریکا از سوی دیگر درصدد دور زدن اراده و خواست ملت مظلوم افغانستان می باشد، شهروندان مظلوم و بی دفاع افغانستان با چشمانی نگران روزهای عید قربان را سپری می کنند و تمام خواستشان از خداوند این است که در دلهای از جنس سنگ طالبان رحمی بیندازد تا همانند سال های گذشته بر شادی مردم نتازند و مردم بی دفاع را قرانی نکنند.

ملا هبت الله، رهبر طالبان، در پیام عیدی خود از جنگجویان طالب خواسته است برای حفظ جان مردم تمامی اقدامات لازم را روی دست بگیرند!

اینک مردم مسلمان افغانستان منتظرند حداقل برای یک بار هم که شده ببینند طالبان که داعیه جهاد علیه کفر در افغانستان را سال هاست سر می دهند، به وعده خود عمل کنند!

مردم امیدوارند عید قربان امسال بدون ریخته شدن هیچ خونی به پایان برسد تا آنان با عزمی جدی تر به مقابله با توطئه های داخلی و خارجی بروند.

بدون شک که مردم قدرت برترند و در صورتیکه دست های خائنین داخلی و اربابان خارجی شان از ایجاد تفرقه در بین مردم کوتاه شود، مردم سرد و گرم چشیده افغانستان خود یاد دارند شترهایشان را کجا بخوابانند!

با تبریک عید سعید قربان به هم وطنان عزیز منتظر روزهای خوش برای مردم مظلوم خود می مانیم!

مرتضی احمدزاده

رئیس خبرگزاری رها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *