• انتشار: 27 جولای 2017
  • ساعت: 10:59
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 22930
پرینت

روزهای آینده برق شهر کابل تا ۵۰ درصد قطعی خواهد داشت

ریاست اداره برق کابل گفته است به دلیل گرمی هوا و کاهش آب دریای کابل؛ برق ۱۷ لین عمومی شهر کابل قطع می‌شود و قطع شدن برق تا ۵۰ درصد افزایش خواهد داشت.

مجیب‌الرحمان مومند رییس اداره برق کابل، در نشستی که با عبدالله عبدالله داشت گفته که با گرم شدن هوا برق ادارات دولتی ۳۰ درصد، مردم ۳۰-۵۰ درصد و اطراف کابل ۷۰ درصد قطعی/پرچوی خواهند داشت.

در این نشست که روز گذشته چهارشنبه در ریاست اجرایی برگزار شده بود، قدرت‌الله دلاوری رییس اداره برق، گفت که ۲۶۵ میگاوات برق وارداتی و ۱۵ میگاوات برق از بند سروبی وارد کابل می شود، اما میزان تقاضا به این شهر به ۶۰۰ میگاوات می‌رسد.

معین وزارت انرژی و آب از پروژه ۵۰۰ کیلو ولت توتاپ، تامین برق ۵۴ اداره دولتی از طریق تولید انرژی آفتابی و جلوگیری از ضایعات برق خبر داد و گفت که ۱۰۰ میگاوات دیگر نیز با هزینه بانک انکشاف آسیایی، بانک انکشاف اسلامی، بانک جهانی و اداره توسعه بین‌المللی امریکا تولید و تامین می‌شود.

اما عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور به حل مشکل نوسانات برق در کابل تٲکید کرده و می‌گوید که برای حل مشکل موجود باید روی تکمیل پروژه‌های تقویتی به ویژه تولید انرژی آفتابی در کابل تمرکز شود.

رییس اجرایی کشور به ادارات مسوول دستور داده تا بیشترین توجه شان را روی پروژه‌های منظور شده و برنامه‌ریزی شده متمرکز سازند.

عبدالله عبدالله در این نشست گفت که تطبیق و تکمیل پروژه‌های تولید انرژی برق برای رفع نیازمندی‌های شهروندان کابل و دیگر ولایات از اولویت‌های حکومت به شمار می‌رود.

در همین حال، امان‌الله غالب معین وزارت و آب اعلام کرده که پروژه‌های تولید و تٲمین انرژی برق در کشور در حال پیش‌رفت است.

به گفته او، در حال حاضر روی چهار پروژه بنیادی کار می‌شود. آقای غالب گفته برق پنجاه و چهار اداره دولتی از طریق تولید انرژی آفتابی تٲمین خواهد شد و هم‌چنین با جلوگیری از ضایعات برق، صد میگاوات دیگر نیز با هزینه بانک انکشاف‌ آسیایی، بانک انکشاف اسلامی، بانک جهانی و اداره انکشافی ایالات متحده امریکا تولید و تٲمین می‌شود.

معین وزارت انرژی و آب ابراز امیدواری کرده که با عملی شدن این پروژه‌ها، مشکلات برق کابل کاملاً حل شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *