• انتشار: ۱۵ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۴۶
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 29653
پرینت
به نقل از منابع ترک

روزنامه نگار سرشناس عربستانی در کنسولگری عربستان به قتل رسیده است

مقام‌های ترکیه می‌گویند جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سرشناس و منتقد عربستانی توسط یک تیم ۱۵ نفره در داخل کنسولگری عربستان به قتل رسیده است.

مقام‌های ترکیه گفته اند شواهدی در دست دارند که جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سرشناس و منتقد عربستانی توسط یک تیم ۱۵ نفره که برای قتل او از عربستان به استانبول آمده بودند در داخل کنسولگری عربستان به قتل رسیده است.

آقای خاشقجی از چهار روز پیش پس از مراجعه به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شده است.

یک مقام ترک به خبرگزاری رویترز و روزنامه واشنگتن پست گفته است: “ارزیابی اولیه ما این است که آقای خاشقجی در داخل کنسولگری به قتل رسیده است. ما معتقدیم که این قتل از پیش برنامه‌ریزی شده بوده و سپس جسد به خارج از کنسولگری منتقل شده است.”

این مقام ترک گفته ‌است که خاشقجی ترور شده و جسدش از کنسولگری به بیرون منتقل شده است.

همزمان دادستانی ترکیه اعلام کرده که پرونده ویژه‌ای برای رسیدگی به ماجرای ناپدید شدن آقای خاشقجی باز کرده و تیم کارآگاهان خود را به استانبول اعزام کرده است.

شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داده که جسد آقای خاشقجی پس از قتل در استانبول پیدا شده است. وی از هفته گذشته پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول به طرز مشکوکی ناپدید شده بود.

الجزیره پیش از این به نقل از پایگاه میدل ایست‌آی اعلام کرده بود جمال خاشقجی قبل از کشته شدن در کنسولگری عربستان در استانبول، شکنجه شده است.

نا پدید شدن این روزنامه‌نگار منتقد سعودی با واکنش‌های زیادی همراه شده است. سازمان عفو بین‌الملل در همین رابطه با بیان اینکه ترور جمال خاشقجی پیام وحشتناکی برای منتقدان سعودی است، عنوان کرد این اتفاق به این معنا است که منتقدان [آل‌سعود] حتی در خارج از عربستان نیز امنیت جانی ندارند.

روزنامه واشنگتن پست که آقای خاشقجی برای آن یادداشت می‌نوشت روز گذشته برای برجسته کردن خبر ناپدید شدن او ستونی در صفحه نخست خود را سفید و خالی منتشر کرد.

بن سلمان که با کودتای سفید مقام ولیعدی عربستان را به دست آورده است به شدت مشغول سرکوب مخالفان خویش است.

پیش از این نیز شاهزاده های مخالف بن سلمان بازداشت و نا پدید شده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *