• انتشار: 17 ژانویه 2018
  • ساعت: 14:29
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 25734
پرینت

روابط تیره آمریکا و پاکستان، مهاجران افغان را مجبور به ترک پاکستان کرده است

بن بست روابط میان آمریکا و پاکستان دردسری برای میلیون ها مهاجر افغان در پاکستان شده است. دولت این کشور اعلام کرده است که تمامی مهاجران افغان به شمول مهاجران ثبت شده فقط تا پایان ماه جاری میلادی مهلت دارند از کشور خارج گردند.

 

یک مقام ارشد وزارت سرحدات و قبایل پاکستان در گفتگو با روزنامه پاکستانی داون گفته است که دولت پاکستان دیگر اقامات مهاجران افغان را تمدید نخواهد کرد.

او گفت: “پس از تاریخ ۳۱ جنوری، اقامت مهاجران افغان تمدید نخواهد شد و آنها باید به کشورشان بازگردند.”

لازم به ذکر است که اقامت قانونی مهاجران افغان در پاکستان تا ۳۱ دسامبر بود، و پس از آن، کابینه پاکستان این مدت را فقط یک ماه تمدید کرد.

جنرال جاوید قمرباجوه رئیس ارتش پاکستان نیز در این باره گفته است: “پاکستان اقدام های متفاوتی را علیه تروریستان از هر رنگ و نژادی انجام می دهد، و از این بازگشت مهاجران افغان یک پیش نیاز اساسی است.”

براساس آمارها، در حال حاضر ۲٫۵ میلیون مهاجر افغان به شمول ۱٫۴ میلیون مهاجر ثبت شده در پاکستان زندگی می کنند.

در همین حال، یک مقام ارشد وزارت سرحدات پاکستان گفته است که بازگشت دادن میلیون ها مهاجر افغان کار ساده ای نیست و دست کم یک سال زمان نیاز است.

او همچنین گفت که براساس توافقنامه سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و سازمان ملل متحد، پاکستان نمی تواند به اجبار مهاجران را اخراج کند.

این مقام پاکستانی علاوه کرد که کشورش در حال تهیه یک برنامه جامع است که براساس آن بازگشت محترمانه مهاجران افغان در نظر گرفته شده است.

گفتنی است که این روزهای سخت برای مهاجران افغان در پاکستان پس از آن رقم خورد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در آستانه سال نو میلادی انتقاد تندی از پاکستان کرد.

پس از آن روابط پاکستان و آمریکا به پایین ترین حد خود رسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *