• انتشار: ۳۱ سنبله ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۳:۰۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 2834
پرینت

رهبر طالبان از جنگجویانش خواست زمینه تعلیم را فراهم کنند

رهبر طالبان در پیامی که به مناسبت عید سعید قربان به نشر رسانده از جنگجویانش خواسته است که در مناطق تحت تسلط زمینه ی تعلیم دینی و سایر علوم امروزی را برای مردم فراهم کنند.

ملا اختر منصور، رهبر طالبان در این پیام گفته، “دانشمندان کشور، طبقه متدین تعلیم یافته، تجار ملی، و همه افراد فنی و مسلکی، معماران آینده این کشور هستند، مجاهدین از استعدادهای شان قدردانی و از سرمایه های شان حفاظت می کنند.”

او افزوده است، امارت اسلامی همه تأسیسات و خدمات عام المنفعه و شخصی را حق مردم و سرمایه ملی می داند و هیچ کسی را اجازه نمی دهد که به آن ضرر برساند.

رهبر طالبان نگاشته است، خدماتی را که مؤسسات خیریه ای بی طرف و اهل خیر که به خاطر خیر و رفاه مردم ما انجام می دهند قابل قدر است و در مورد تسهیل کارهای شان با آنان مساعدت می کنیم.

قبل از این بارها مخالفان مسلح دولت –طالبان- در مناطق تحت تسلط خود مکتب ها را به آتش کشیده بودند و در برخی موارد دانش آموزان را نیز مسموم کرده بودند.

در زمان حکومت طالبان دختران از تحصیل محروم بودند. در این پیام از تحصیل دختران حرفی به میان نیامده است.

و از سوی دیگر، بارها کارمندان نهادهای خیریه ای در برخی از مناطق تحت تسلط مخالفان مسلح دولت توسط این گروه به قتل رسیده بودند.

در آخرین مورد، چندی پیش یک موتر حامل کمک های خیریه ای از سوی طالبان در ولایت بدخشان به آتش کشیده شد.

از کشتار غیر نظامیان جلوگیری شود

ملا اختر منصور به نظامی های خود گفته است که از تلفات افراد غیر نظامی جلوگیری کنند و به مال مردم ضرری نرسانند.

او گفته “من بحیث امیر امارت اسلامی هیچگاه اجازه نخواهم داد که به سبب بی احتیاطی به سر و مال مردم ضرری برسد.”

وی تاکید کرده است، با دشمن نیز رفتاری نکنید که باعث نارضایتی الله تعالی گردد، در جای نرمی باید از نرمی کار بگیرید و در جای سختی از سختی کار بگیرید، هر کاری را باید در روشنی با قانون اسلامی و اخلاق نبوی انجام دهید.

رهبر طالبان به جنگجویانش گفته است که اگر کسی به صورت خود سرانه اجرااتی را انجام دهد، مطابق قانون و شریعت مجازات خواهد شد.

گرایش طالبان به صلح

طالبان گفته است دفتری در امارت ایجاد شده است که صلاحیت رابطه و مذاکرات با جهت های مختلف را داده است.

رهبر گروه طالبان عنوان کرده است، با کشور های همسایه، منطقه و جهان به خصوص کشورهای اسلامی خواهان روابط حسنه و مشروع هستیم و از صاحبان ضمیر آزاد در جهان تقاضا داریم که برای خاتمه اشغال کشور مظلوم و جنگ زده ما با ما همکاری کنند.

در این پیام  امده است، “در مورد مذکرات، وفق وقت و تقاضا، پالیسی را دنبال می کنیم که با اصول مقدس شریعت، آرمانهای جهادی و منافع ملی ما در مطابقت قرار داشته باشد.”

در بخش دیگر پیام ملا اختر منصور آمده است: اگر اشغال کشور نباشد، مشکلات داخلی افغان ها توسط تفاهم داخلی آنها حل می گردد، هرگونه  فشار خارجی به بهانه حل مشکل افغان ها، نه تنها که مشکل را حل نمی کند؛ بلکه باعث افزایش مشکلات دیگر نیز می شود.

طالبان صلح را مشروط بر خروج کامل نیروهای خارجی و منع حمله های آنان و فسخ تمامى معاهدات و قراردادهاى امنیتى و نظامى با خارجى ها بیان کرده است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *