• انتشار: ۱۵ جوزا ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۳:۵۳
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 10003
پرینت

رهبران افغانستان و هند بند سلما در هرات را افتتاح کردند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور به همراه نارندرا مودی نخست وزیری هند امروز شنبه بند سلما (بند دوستی افغانستان-هند) را افتتاح کردند. این بند توسط یک شرکت هندی به نام واپکس (WAPCOS) ساخته شد.

 

بند سلما (بند دوستی افغانستان-هند) که بر روی رودخانه هریرود در ولایت هرات واقع شده با ارتفاع ۱۰۴٫۳ متر ساخته شده است و توانایی تولید ۴۲ مگاوات برق و آبیاری ۷۵ هزار هکتار زمین زراعی را دارد.

ذخیره آبی این بند ۲۰ کیلومتر طول دارد و ۳٫۷ کیلومتر دارای عرض می باشد. گنجایش ناخالص این بند ۶۳۳ میلیون متر مکعب آب است. ارتفاع بند سلما ۱۰۴٫۳ متر، ۵۴۰ متر طول و عرض پایین آن ۴۵۰ متر می باشد.

بند سلما که با هزینه تقریبی بیش از ۲۷۵ میلیون دالر ساخته شده است از گرانترین پروژه های زیرساختی کشور هند در منطقه می باشد.

به باور کارشناسان امور اقتصادی، توانایی تولید برق ۴۲ مگاواتی و آبیاری ۷۵ هزار هکتاری این بند منجر به رشد اقتصادی منطقه غرب افغانستان می شود. این بند می تواند نیازهای برقی و آبی حوزه غرب افغانستان را تامین کند.

پروژه بند سلما در ۱۶۵ کیلومتری شرق شهر هرات واقع شده و مسیر خاکی/خام دارد. به دلیل مسایل امنیتی، تکنیسین ها و مهندسان هندی که در پروژه دخیل بودند ماهی یک بار توسط هلی کوپتر به این منطقه انتقال داده می شدند.

تمامی تجهیزات مورد نیاز برای ساخت این بند از کشور هند و از راه دریایی به بندرعباس در جنوب کشور ایران انتقال داده می شدند و سپس با عبور مسافتی به طول ۱۲۰۰ کیلومتر به مرز اسلام قلعه-دوغارون می رسیدند، و بار دیگر با طی مسافتی به طول ۳۰۰ کیلومتر از مرز اسلام قلعه تا محل پروژه بند سلما می رسیدند.

سیمان مورد نیاز، فولاد، مواد منفجره و دیگر اقلام مورد نیاز در این پروژه از کشورهای همسایه وارد افغانستان می شدند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در جریان مراسم افتتاح این بند گفت “افغانستان و هند روابطی طولانی داشته و دارند. امروز، میلیون ها پیوند دو ملت افغانستان و هند را با یکدیگر پیوند می دهند.”

آقای غنی افزود “امروز با کمک کشور هند یکی از آرزوهای دیرینه مردم افغانستان پس از ۴۰ سال به واقعیت پیوست.”

نارندرا مودی نخست وزیری هند نیز ضمن تشکر از نامگذاری بند سلما به عنوان بند دوستی افغانستان-هند گفت “با افتتاح این بند روشنایی به این منطقه خواهد آمد و به ساکنان این منطقه نور امید خواهد داد.”

وی علاوه کرد که این بند نه تنها توانایی برق دارد بلکه خوش بینی و اعتماد را میان مردم افغانستان بارور می کند.

نخست وزیر هند تصریح کرد که این بند به ۲۵۰ هزار خانه برق خواهد داد و ۶۴۰ روستا در ولایت هرات را آبیاری می کند.

وی گفت “مردم افغانستان و هند در دهه هفتاد میلادی در نظر داشتند تا این پروژه را عملی کنند، اما این بند پس از این که افغانستان از بحران دهه ها جنگ نجات یافت عملی شد.”

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *