• انتشار: ۲۱ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۰۹:۱۲
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32093
پرینت

راهیابی ۸۰ کاندیدای پیروز به مجلس نمایندگان قطعی شد

بیش از ۸۰ نامزد پیروز انتخابات پارلمانی از ۱۸ ولایت افغانستان، امروز شنبه(۲۰ دلو) اعتبارنامه پیروزی‌شان در انتخابات را از کمسیون مستقل انتخابات به دست آوردند و به صورت قطعی به مجلس نمایندگان راه یافتند.

به گزارش رها، کمسیون مستقل انتخابات افغانستان با دادن اعتبارنامه به ۸۰ نامزد انتخابات مجلس نمایندگان که ۲۸ و ۲۹ میزان امسال برگزار شده بود، راهیابی آنان را به مجلس نمایندگان قطعی اعلام کرد.

از مجموع نامزدانی که روز، شنبه (۲۰ دلو) اعتبارنامه گرفتند، ۲۲ نفر آنان زن هستند و در کنار آن بیشتر زنان راه یافته به مجلس نمایندگان چهره‌های جدیدند.

این نمایندگان از ۱۸ ولایت به پارلمان افغانستان راه یافته و برنده شدن آنها توسط کمسیون‌های شکایات و کمسیون مستقل انتخابات نهایی اعلام شده است.

مجلس افغانستان ۲۵۰ نماینده دارد و معلوم نیست که سرنوشت ۱۷۰ نماینده دیگر کی مشخص خواهد شد.

با گذشت بیشتر از چهار ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان تاکنون نتایج نهایی ۱۵ولایت دیگر مشخص نیست. دولت به دلیل وجود اختلاف‌های سیاسی، تاکنون قادر به برگزاری انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی نشده‌است.

نمایندگانی که راهیابی آنان قطعی شده، مربوط به ولایت‌های بدخشان، نورستان، کنر، لغمان، پنجشیر، کاپیسا، پروان، سمنگان، بامیان، سرپل، جوزجان، فاریاب، دایکندی، ارزگان، زابل، فراه، خوست و هرات هستند.

زمان اعلام نتایج نهایی ۱۵ولایت دیگر تعیین نشده، ولی براساس قانون افغانستان قرار است که ۱۵حوت امسال عمر دور شانزدهم پارلمان افغانستان پایان یابد و دور هفدهم به کار آغاز کند.

براساس قانون یک دور پارلمان افغانستان پنج ساله است، ولی دولت به دلیل اینکه قادر به برگزاری انتخابات در زمان معین نشد، مدت فعالیت دور شانزدهم مجلس به هشت سال رسید.

عزیز آریایی، رئیس کمسیون مستقل شکایات انتخاباتی گفت که برای تأمین شفافیت دراین دور از همه گزینه‌ها و ابزارهای قانونی کار گرفته شده تا نمایندگان براساس آرای واقعی به مجلس راه یابند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *